Microsoft apeluje: nie używajcie Internet Explorera. To wciąż przeglądarka numer trzy

Część firm i internautów nie chce rozstać się z Internet Explorerem. Microsoft ostrzega, że korzystanie z tej przeglądarki jest zarówno niebezpieczne, jak i nieefektywne.
Zobacz wideo

Internet Explorer, według statystyk Statista, to trzecia pod względem popularności przeglądarka na świecie. Z roku na rok korzysta z niej coraz mniej osób, wciąż jednak 5,4 proc. użytkowników nie chce się rozstać z ulubioną ikonką.

Zdaniem Chrisa Jacksona, szefa działu bezpieczeństwa w Microsofcie, to przywiązanie może być kosztowne. Internet Explorer od 2016 r. nie otrzymuje już wsparcia. Chociaż na wielu maszynach wciąż jest w stanie działać, to jednak nie można mu ufać.

Po pierwsze,  jest narażony na ataki ze strony cyberprzestępców. Część mechanizmów, które wykorzystuje Internet Explorer, pochodzi z roku 1999. 

Po drugie ,współczesne strony mogą być przez tę przeglądarkę zniekształcane. 

Czytaj też: Droga na szczyt i z powrotem. Jak powstawały i upadały największe przeglądarki internetowe

Odcięci od nowoczesnych rozwiązań

Zdaniem Jacksona, firmy, które chcąc uniknąć kosztownej aktualizacji sprzętu i wciąż korzystają z IE, odcinają się od nowoczesnych rozwiązań. Te są bowiem testowane wyłącznie w oparciu o nowe, wciąż rozwijane przeglądarki.

Microsoft zachęca do porzucenia Explorera nie tylko z dbałości o  bezpieczeństwo. Wie, że zmiana przeglądarki często powiązana jest z wymianą sprzętu, czy - w firmach - całego parku maszynowego. Firmie zależy na tym, by przyzwyczajeni do starych maszyn użytkownicy odkryli zalety Windows 10 i nowej generacji komputerów. 

Przeglądarka Microsoftu została zaprezentowana w sierpniu 1995 r. Jeszcze w 2015 roku zajmowała drugie miejsce - za Chrome i przed Firefoxem. Rok później sytuacja się jednak zmieniła - do dziś IE pozostaje numerem trzy, a produkt Mozilli jest drugi. 

Więcej o:
Komentarze (85)
Microsoft prosi: nie używajcie Internet Explorera. To wciąż przeglądarka numer trzy
Zaloguj się
 • amierzej

  Oceniono 19 razy 17

  Co lepsze rządowy portal e-sadu nie współpracuje ani z Operą ani z FF z uwagi na podpisywanie dokumentów z użyciem Java. Tylko stary dobry IE daje radę.

 • sacc77

  Oceniono 20 razy 14

  A czy kiedykolwiek MS IE był bezpieczny?
  W końcu nie bez kozery zasłużył sobie na opinię "najlepszej przeglądarki FULL DUPLEX" to jest służącej zarówno do przeglądania zasobów sieci z poziomu komputera jak i przeglądania zasobów komputera lokalnego z poziomu sieci....

 • xyz_xyz1

  Oceniono 15 razy 11

  Tylko jeśli coś ma być nieużywane to po co funkcjonuje nawet w najnowszej edycji Win 10?

 • kosmyg

  Oceniono 12 razy 10

  Niestety Edge nie nadaje się do użytku, podobnie jak IE. Jest lepszy, ale często się blokuje, nie odpala czasami niektórych elementów strony, przy otwartym gmailu czy google dysku wieszają się inne zakładki.

 • jtby

  Oceniono 17 razy 7

  IE można było używać jak nie było alternatywy. Mnie nawet nie przychodzi do głowy używać Edge, a programy Microsoftu traktuję jako zło konieczne i używam tylko niezbędnych mi do prac.

 • sommers

  Oceniono 6 razy 4

  Powinni też ostrzec przed używaniem nowego Skypa. Jedyne co robi to wiecznie się aktualizuje, zżera pamięć i wszystkie rdzenie procka.

 • tw0sw0rds

  Oceniono 8 razy 4

  W wielu przypadkach tylko IE daje radę, np. aplikacje wykorzystujące ActiveX

 • wujekdolf

  Oceniono 6 razy 4

  to jest, i pewnie zawsze już będzie przeglądarka do ściągnięcia innej przeglądarki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX