Fortnite zagrożony? Ten tytuł staje się światowym fenomenem. 25 mln osób zagrało w Apex Legends

Daniel Maikowski
Nie było wielkiej kampanii promocyjnej i buńczucznych zapowiedzi producenta. Apex Legends, nowa gra studia Respawn, pojawiła się praktycznie znikąd. I szturmem podbija serca graczy na całym świecie.
Zobacz wideo

W ciągu zaledwie tygodnia od premiery w Apex Legends zagrało już 25 mln osób. To fenomenalny wynik, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że mówimy tu o grze free-to-play, czyli darmowym tytule z nieobowiązkowymi mikropłatnościami.

Nowy tytuł studia Respawn, to - podobnie jak Fortnite czy PUBG - gra z gatunku battle-royale. która jest osadzona w uniwersum znanym z drugiej części serii Titanfal. Gracze rywalizują ze sobą w 20 zespołach, a każda z drużyn składa się z trzech postaci (tzw. legend) o unikalnych zdolnościach (ofensywa, wsparcie oraz rekon).

Rozgrywka rozpoczyna się od lądowania na mapie i znalezienia broni. Walka trwa aż do momentu, w którym (na stale zmniejszającej się planszy) pozostanie jedna drużyna.

Światowy fenomen

Zazwyczaj premiera gry (tym bardziej tytułu, z którym stoi znane studio) poprzedzana jest wielomiesięczną kampanią promocyjną. Tymczasem Apex Legends pojawiło się niemal znikąd, co zaskoczyło nie tylko graczy, ale również branżowych dziennikarzy.

Apex Legends zadebiutował na komputerach PC, a także konsolach Xbox One i PS4 zaledwie tydzień temu. W ciągu pierwszych 24 godzin w tytuł zagrało 2,5 mln graczy, po trzech dniach było to już 10 mln osób, a po tygodniu liczba graczy przekroczyła 25 mln.

Ten wybuch popularności zaskoczył nawet twórców gry. Vince Zampella, szef Respawn, nazwał całą sprawę "szaleństwem". Zampella zapowiedział również, że już w marcu gracze powinni przygotować się na "mnóstwo niespodzianek" związanych z tytułem.

Fortnite (nie)zagrożony

Apex Legends wyrasta dziś na naturalnego rywala dla Fortnite'a, który jest obecnie nie tylko najpopularniejszą grą battle-royale, ale również najpopularniejszą grą w ogóle. Tytuł studia Epic Games ma na koncie już ponad 200 mln graczy.

Niektóry zwracają uwagę na to, że popularność Apex Legends rośnie w dużo szybszym tempie, niż było to w przypadku Fortnite'a. Ten drugi tytuł osiągnął pułap 45 mln graczy "dopiero" po czterech miesiącach od swojej premiery. Gra studia Respawn tę barierę przekroczy prawdopodobnie jeszcze w lutym.