Wielki sukces SpaceX! Kapsuła Crew Dragon dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Kapsuła kosmiczna Crew Dragon dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną. "Możemy potwierdzić, że proces przechwytywania jest zakończony" - poinformowała NASA.
Zobacz wideo

Kapsuła Crew Dragon została skonstruowana przez prywatną firmę SpaceX. Pojazd ten ma umożliwić Stanom Zjednoczonym wznowienie załogowych lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Kapsuła została wyniesiona na orbitę w sobotę z przylądka Canaveral na Florydzie przez rakietę Falcon 9.

Kapsuła kosmiczna Crew Dragon dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną

8 marca w drodze powrotnej kapsuła spadnie do Atlantyku. Na pokładzie siedmioosobowej kapsuły nie ma na razie ludzi. Na jednym z siedzeń umieszczono manekina o imieniu "Ripley" w kombinezonie, którego NASA nazywa „atmosferycznym urządzeniem testowym”. Celem misji jest bowiem przetestowanie pojazdu i wykrycie jego potencjalnych wad.

SpaceX Crew CapsuleSpaceX Crew Capsule AP / AP

Od czasu wycofania z użytkowania promów kosmicznych Stany Zjednoczone polegają na Rosji przy wysyłaniu w kosmos astronautów. W 2014 roku NASA przyznała kontrakty dwóm prywatnym firmom - SpaceX i Boeing na skonstruowanie amerykańskich rakiet i pojazdów kosmicznych. Test statku kosmicznego firmy Boeing pod nazwą Starliner ma się odbyć w przyszłym miesiącu. Załogowe loty kosmiczne Amerykanie mają wznowić w tym albo przyszłym roku.

Więcej o: