Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, niemal 1,5 mln Polaków kończy się w tym roku ważność dowodu osobistego. Osoby składające wnioski o wydanie nowego dokumentu od 4 marca 2019 r. dostaną już nowe e-dowody.
Kilka dni temu ministerstwo poinformowało, że testy systemów służących do personalizacji nowych dowodów zostały zakończone, a szkolenia urzędników w całym kraju dobiegają końca.
E-dowody to zapowiadane od dawna dowody osobiste z nałożoną tzw. warstwą elektroniczną, czyli wbudowanym chipem bezstykowym. Nowe dowody zachowają oczywiście każda funkcję obecnych - będą potwierdzać tożsamość i obywatelstwo właściciela dokumentu oraz uprawniać do przekraczania granic w UE.
Nowością będą funkcje elektroniczne. Dzięki wbudowanemu w e-dowody chipowi, za pomocą tzw. profilu osobistego można błyskawicznie potwierdzić swoją tożsamość lub wyrazić zgodę. Wystarczy przyłożyć go do terminala, podobnego do płatniczego, i zatwierdzić operację kodem PIN, by "podpisać" się pod dokumentem.
Wizyta w urzędzie, szpitalu, przychodni nie będzie wymagała dyktowania danych czy okazywania dokumentu. Swoją tożsamość czy wolę potwierdzimy znacznie szybciej. Co więcej, nowy dowód pozwoli na skorzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach (w krajach, które nie wymagają od Polaków paszportu).
Wymiana dowodów na nowe nie jest obowiązkowa. Każdy, kto powinien dostać nowy dowód może już złożyć wniosek o nowy dokument z elektronicznym chipem. Funkcje "nieelektroniczne" obu dowodów są jednak identyczne, dlatego jeśli poprzedni dowód jest jeszcze ważny nie musimy tego robić.
Wyrobienie nowego dowodu jest bezpłatne, a jego ważność wynosi 10 lat, a więc tyle samo, co obecnie. Przez ten sam okres będą również ważne certyfikaty z warstwy elektronicznej. Cykl wymiany dowodów na nowe u wszystkich Polaków potrwa do marca 2029 roku.
Warto wiedzieć, że w przypadku zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego z warstwą elektroniczną powinniśmy zachować się tak samo, jak do tej pory. Utratę dokumentu trzeba jak najszybciej zgłosić w urzędzie gminy lub na stronie obywatel.gov.pl oraz w swoim banku. Przypadki kradzieży dokumentu trzeba też zgłosić policji.
Sposób składania wniosków o wydanie nowego dowodu osobistego nie uległ zmianie. Można to zrobić osobiście lub przez internet pod adresem obywatel.gov.pl. Złożenie wniosku online wymaga posiadania profilu zaufanego (eGO).