Od dziś nowe dowody osobiste. Po latach oczekiwania jest elektroniczny chip

Bartłomiej Pawlak
Już od poniedziałku 4 marca osoby składające wniosek o wydanie dowodu osobistego dostaną nowy dokument z warstwą elektroniczną. Tłumaczymy wszytko, co trzeba wiedzieć o wchodzących właśnie e-dowodach.

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, niemal 1,5 mln Polaków kończy się w tym roku ważność dowodu osobistego. Osoby składające wnioski o wydanie nowego dokumentu od 4 marca 2019 r. dostaną już nowe e-dowody.

Kilka dni temu ministerstwo poinformowało, że testy systemów służących do personalizacji nowych dowodów zostały zakończone, a szkolenia urzędników w całym kraju dobiegają końca.

Czym są nowe e-dowody?

E-dowody to zapowiadane od dawna dowody osobiste z nałożoną tzw. warstwą elektroniczną, czyli wbudowanym chipem bezstykowym. Nowe dowody zachowają oczywiście każda funkcję obecnych - będą potwierdzać tożsamość i obywatelstwo właściciela dokumentu oraz uprawniać do przekraczania granic w UE.

Nowością będą funkcje elektroniczne. Dzięki wbudowanemu w e-dowody chipowi, za pomocą tzw. profilu osobistego można błyskawicznie potwierdzić swoją tożsamość lub wyrazić zgodę. Wystarczy przyłożyć go do terminala, podobnego do płatniczego, i zatwierdzić operację kodem PIN, by "podpisać" się pod dokumentem.

Wizyta w urzędzie, szpitalu, przychodni nie będzie wymagała dyktowania danych czy okazywania dokumentu. Swoją tożsamość czy wolę potwierdzimy znacznie szybciej. Co więcej, nowy dowód pozwoli na skorzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach (w krajach, które nie wymagają od Polaków paszportu).

Warto wiedzieć

Wymiana dowodów na nowe nie jest obowiązkowa. Każdy, kto powinien dostać nowy dowód może już złożyć wniosek o nowy dokument z elektronicznym chipem. Funkcje "nieelektroniczne" obu dowodów są jednak identyczne, dlatego jeśli poprzedni dowód jest jeszcze ważny nie musimy tego robić.

Wyrobienie nowego dowodu jest bezpłatne, a jego ważność wynosi 10 lat, a więc tyle samo, co obecnie. Przez ten sam okres będą również ważne certyfikaty z warstwy elektronicznej. Cykl wymiany dowodów na nowe u wszystkich Polaków potrwa do marca 2029 roku.

Warto wiedzieć, że w przypadku zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego z warstwą elektroniczną powinniśmy zachować się tak samo, jak do tej pory. Utratę dokumentu trzeba jak najszybciej zgłosić w urzędzie gminy lub na stronie obywatel.gov.pl oraz w swoim banku. Przypadki kradzieży dokumentu trzeba też zgłosić policji.

Jak złożyć wniosek o nowy dowód?

Sposób składania wniosków o wydanie nowego dowodu osobistego nie uległ zmianie. Można to zrobić osobiście lub przez internet pod adresem obywatel.gov.pl. Złożenie wniosku online wymaga posiadania profilu zaufanego (eGO).

Więcej o: