Kolejny cios dla Google od UE. 1,5 mld euro kary. "Wykorzystywanie dominującej pozycji"

Google zostało ponownie ukarane przez Komisję Europejską. UE twierdzi, że gigant internetu utrudniał działalność konkurentom. Gigant internetu zapowiada zmiany w swoich produktach.
Zobacz wideo

Google ponownie zostało ukarane przez Komisję Europejską. Tym razem UE zdecydowała się na sankcję wynoszącą 1,5 mld euro

Bruksela zarzuciła amerykańskiemu koncernowi wykorzystywanie dominującej pozycji w zamieszczaniu reklam na stronie głównej wyszukiwarki i ograniczanie innym firmom możliwości konkurencji.

Według Komisji działo się tak w Google AdSense wyświetlającym reklamy oparte na aktywności użytkowników w internecie.

Komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager, która ogłaszała karę powiedziała, że koncern uniemożliwiał uczciwą konkurencję i ograniczał możliwości innowacyjne ze szkodą dla konsumentów.

Google dopuszczał się nielegalnych praktyk, by scementować swoją dominującą pozycję na rynku i chronić przed presją konkurencji. Takie działania trwały dziesięć lat. To niedopuszczane. Reguły dotyczące konkurencji muszą być respektowane na unijnym rynku

- podkreślała unijna komisarz. 

Google komentuje

W odpowiedzi na naszą prośbę o komentarz biuro prasowe Google przesłało nam oficjalne stanowisko firmy. 

Zawsze uważaliśmy, że zdrowe, konkurencyjne rynki leżą w interesie wszystkich. Dokonaliśmy już wielu zmian w naszych produktach, aby uwzględnić obawy Komisji. W ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy dokonywać kolejnych aktualizacji, by dać naszym konkurentom większą widoczność na rynkach europejskich

- wyjaśnia Kent Walker, przedstawiciel działu Global Affairs Google.

Kluczową cechą otwartych i konkurencyjnych rynków - oraz produktów Google - jest ciągła zmiana. Każdego roku dokonujemy tysięcy zmian w naszych produktach, stymulowanych przez opinie naszych partnerów i użytkowników. W ciągu ostatnich kilku lat dokonaliśmy między innymi zmian w Zakupach Google; w naszych licencjach na aplikacji mobilne oraz w usłudze AdSense dla wyszukiwania - w bezpośredniej odpowiedzi na formalne obawy zgłoszone przez Komisję Europejską.

- wyjaśnia Google. 

Kolejna kara

To trzecia kara nałożona przez Komisję Europejską na firmę Google w ostatnich dwóch latach za nadużywanie monopolistycznej pozycji na rynku. 2 miliardy i 400 milionów euro wynosiła kara za bezprawne faworyzowanie innego produktu Google - własnej porównywarki cenowej. 4 miliardy 300 milionów euro - to z kolei kara za łamanie unijnych przepisów antymonopolowych na rynku systemów operacyjnych wykorzystywanych między innymi przez smartfony.

Więcej o: