Google zamknął serwis Google+. Nikt nie będzie tęsknić. To jedna z największych porażek giganta

Daniel Maikowski
2 kwietnia Google+ oficjalnie zakończył swoją działalność. Serwis miał być konkurentem dla Facebooka, ale te plany spełzły na niczym. Cierpienia Google+ skrócił skandal związany z wyciekiem danych 500 tysięcy użytkowników serwisu.
Zobacz wideo

Google+ od wielu lat notował drastyczny spadek liczby użytkowników, a firma z Mountain View już dawno przestała rozwijać usługę. Decyzję o jej zamknięciu przyspieszył skandal związany z wyciekiem danych.

Kilka miesięcy temu "Wall Street Journal" ujawnił, że w latach 2015-2018 w Google+ istniał błąd, który umożliwiał zdobycie danych 500 tys. użytkowników. Chodzi o takie informacje jak płeć, imię i nazwisko,  e-mail i data urodzenia. Dane były dostępne nawet wtedy, gdy użytkownicy oznaczyli je jako prywatne.

Ze śledztwa "WSJ" wynika, że Google był świadomy istnienia problemu, ale nie ujawnił tych informacji publicznie, gdyż bał się, że wzbudzi to zainteresowanie rynkowych regulatorów lub doprowadzi do porównań z Facebookiem i słynnym skandalem Cambridge Analytica.

W październiku firma poinformowała, że serwis zostanie zamknięty w ciągu kolejnych 10 miesięcy, ale później zdecydowała, się przyspieszyć ten proces. Ostatnim dniem dla Google+ jest 2 kwietnia 2019 roku.

Co ciekawe, Google nie zamknie G+ w wersji dla użytkowników biznesowych. Przynajmniej na razie. Co więcej, firma zamierza rozwijać usługę i wzbogacać ją o nowe funkcje, bo uważa, że jest perspektywiczna.

Google przegrał z Facebookiem

Google+ powstał w 2011 roku. Serwis społecznościowy Google'a miał być odpowiedzią na globalny sukces Facebooka. Projektowi nigdy nie udało się  nawiązać wyrównanej walki z serwisem Marka Zuckerberga.

Z danych ComScore wynika, że w styczniu 2012 roku użytkownicy Google+ spędzali w serwisie średnio 3,3 minuty, podczas gdy w przypadku Facebooka było to aż 7,5 godz.

W kolejnych latach dysproporcja jeszcze bardziej się pogłębiała. Zamknięcie Google+ nie jest  dla nikogo wielkim zaskoczeniem. Nie ma się jednak z czego cieszyć. Brak alternatywy dla Facebooka sprawia, że serwis Marka Zuckerberga cieszy się dziś monopolem, a użytkownicy "wybaczają" mu kolejne skandale.

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.