Microsoft przestanie "wciskać" niechciane aplikacje wraz z Windowsem 10? Nadchodzi ważna aktualizacja

Być może już niebawem Microsoft zrezygnuje z dostarczania niechcianych aplikacji, które instalują się wraz z systemem Windows 10. Wskazuje na to testowa kompilacja Windowsa 10, która na komputery użytkowników powinna trafić już w maju.

Posiadacze Windows 10 zapewne doskonale wiedzą, że wraz z nowym systemem operacyjnym dostają tzw. bloatware. To oprogramowanie instalowane domyślnie przez producenta, ale zazwyczaj zbędne z punktu widzenia użytkownika.

Praktyka Microsoftu przypomina obecnie działania producentów smartfonów z Androidem. Tam również w systemie mamy od początku sporo programów, których raczej wcale nie chcemy używać. Niektórych z tych aplikacji nie da się nawet odinstalować, dlatego zazwyczaj zajmują jedynie miejsce w pamięci urządzenia. 

Wiele wskazuje jednak na to, że Microsoft niedługo przestanie "wciskać" użytkownikom programy, których nie potrzebują. Taką informacją podzielił się ostatnio jeden z testerów niedostępnej jeszcze dla wszystkich użytkowników kompilacji Windows 10 May 2019 Update.

Tester przeprowadził czystą instalację Windowsa 10 oznaczonego numerem 1903 i - jak twierdzi - w nowo zainstalowanym systemie nie znalazł gry Candy Crush Saga. To jedna z aplikacji, która od początku była dostarczana wraz z systemem.

Być może zatem Microsoft zaczyna odchodzić od praktyki instalowania wielu nieprzydatnych aplikacji w kosztującym niemało systemie. Byłby to zapewne spory plus z punktu widzenia użytkowników systemu.

Firma już jakiś czas temu potwierdziła, że w Windows 10 May 2019 Update powoli na łatwe odinstalowanie większej liczby dostarczanych z systemem programów. Powyższy przykład może więc potwierdzać zmieniającą się politykę producenta "okienek".

Windows 10 May 2019 Update ma trafić do użytkowników w drugiej połowie maja. Wtedy też przekonamy się, czy Microsoft faktycznie zrezygnował przynajmniej z części bloatware.

***

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony klimatu jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (37)
Microsoft przestanie "wciskać" niechciane aplikacje w Windows 10
Zaloguj się
 • m4r3k68

  Oceniono 11 razy 9

  Powinien być dystrybuowany sam system operacyjny. Przecież programy każdy może sobie zainstalować ze sklepu Microsoftu. 30% lub więcej instalacji Windowsa 10 to same nikomu niepotrzebne wodotryski. Tak, żeby "było bogato".

 • bmc3i

  Oceniono 3 razy 3

  Nie tylko Android dostarcza niechciane aplikacje. Apple również. Jedyna różnica polega na tym, że Apple wkłada w iPhony wyłącznie swoje własne apps, a google umożliwia producentom telefonów instalacje również aplikacje obcych developerów.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 6 razy 2

  Oczywiście nieprawda, że się nie da odinstalować. Trzeba otworzyć Windows PowerShell (jako administrator) i wpisać: Remove-AppxPackage *CandyCrush*
  Tak samo należy postąpić z dowolną inną aplikacją, którą chcemy odinstalować.
  A poza tym Windows 10 to najlepszy system jaki kiedykolwiek powstał.

 • mixman240

  Oceniono 4 razy 2

  "Tester przeprowadził czystą instalację Windowsa 10 oznaczonego numerem 1903 i - jak twierdzi - w nowo zainstalowanym systemie nie znalazł gry Candy Crush Saga. " WOW! No, to rewolucyjna zmiana i totalne odejście od praktyki wciskania śmieci zintegrowanych z systemem (jakby samych funkcji szpiegujących było mało...). Ja jednak pozostanę przy moim własnym, nieśmiałym przekonaniu, że Microsoft wciąż będzie wiedział lepiej ode mnie, co mi jest potrzebne i czego do czego powinienem używać (a czego nie). Żeby być sprawiedliwym, to informatyczne chamstwo nie jest domeną jedynie M$.

 • calmy

  Oceniono 10 razy 2

  Ja chcę mieć siódemkę, najlepiej bez żadnych dodatków. Ostatni stabilny system, który miał wszystko, co potrzebne użytkownikowi a nie producentowi.

 • qnqn

  Oceniono 1 raz 1

  Echhh. Linux Mint :c)

 • michus00

  Oceniono 12 razy -2

  8 i 10 to Najgorszy system, kiedyś (win 95, 98, xp czy 7) budziły zachwyt i podziw, od tego momentu Microsoft kojarzy mi się z największym badziewiem

 • kralik111

  Oceniono 12 razy -2

  Windows 10 to najgorszy system w historii Microsoft i nic nie jest w stanie tego zmienic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX