Rosja modernizuje myśliwce Su-25. Nowy system obserwacji będzie używał sztucznej inteligencji

Zmodernizowany rosyjski samolot szturmowy Su-25SM3 otrzyma system namierzania i obserwacji celów wyposażony w elementy sztucznej inteligencji. Jak podała agencja TASS, umożliwi on atakowanie wyznaczonych punktów bez aktywnego udziału pilota.
Zobacz wideo

Nowa technologia została zintegrowana z ujednoliconym systemem dowodzenia i kontroli wojsk, co pozwoli, by samolot odbierał dane o celach ze źródeł zewnętrznych. Ma to dodatkowo umożliwić szybkie odwzorowanie optymalnej trasy w kierunku namierzonego celu.

W ramach dalszej modernizacji samolotów szturmowych najnowsze wersje Su-25SM3 zostaną wyposażone w nowy system obserwacji. Zostanie on w pełni zautomatyzowany. Pilot będzie musiał wybrać cel na ekranie, a cała reszta zostanie wykonana przez sztuczną inteligencję

- podała TASS, powołując się na anonimowe źródło.

Su-25SM3 to zmodernizowana wersja samolotu szturmowego Su-25. Szacuje się, że wydajność bojowa myśliwca wzrosła trzykrotnie. W odróżnieniu od swoich poprzedników, zmodernizowany Su-25 jest wyposażony w system nawigacji satelitarnej Glonass.

Jak donosi rosyjska agencja, podobny system z elementami sztucznej inteligencji ma otrzymać ulepszony śmigłowiec szturmowy Mi-28NM.

USA również testuje

Przypomnijmy, że USA skutecznie przetestowały w ostatnim czasie nowy rodzaj broni. System o nazwie SHiELD (Self-Protect High Energy Laser Demonstrator) dowiódł, że jest w stanie w ułamku sekundy namierzyć i zniszczyć cel. Podczas testów nowego rodzaju "działa laserowego" udało się zestrzelić kilka pocisków ziemia-powietrze. 

Prace nad działem rozpoczęły się w 2016 r. Pierwsze testy systemu zamontowanego na myśliwcu planowane są na rok 2021. Zanim będzie to możliwe broń trzeba przeprojektować - musi zostać zminimalizowana. Wdrożenie broni ma nastąpić do 2029 r. Docelowo broń ma służyć do zestrzeliwania pocisków ziemia-powietrze i powietrze-powietrze.

Zobacz wideo
Więcej o: