Rosja modernizuje myśliwce Su-25. Nowy system obserwacji będzie używał sztucznej inteligencji

Zmodernizowany rosyjski samolot szturmowy Su-25SM3 otrzyma system namierzania i obserwacji celów wyposażony w elementy sztucznej inteligencji. Jak podała agencja TASS, umożliwi on atakowanie wyznaczonych punktów bez aktywnego udziału pilota.
Zobacz wideo

Nowa technologia została zintegrowana z ujednoliconym systemem dowodzenia i kontroli wojsk, co pozwoli, by samolot odbierał dane o celach ze źródeł zewnętrznych. Ma to dodatkowo umożliwić szybkie odwzorowanie optymalnej trasy w kierunku namierzonego celu.

W ramach dalszej modernizacji samolotów szturmowych najnowsze wersje Su-25SM3 zostaną wyposażone w nowy system obserwacji. Zostanie on w pełni zautomatyzowany. Pilot będzie musiał wybrać cel na ekranie, a cała reszta zostanie wykonana przez sztuczną inteligencję

- podała TASS, powołując się na anonimowe źródło.

Su-25SM3 to zmodernizowana wersja samolotu szturmowego Su-25. Szacuje się, że wydajność bojowa myśliwca wzrosła trzykrotnie. W odróżnieniu od swoich poprzedników, zmodernizowany Su-25 jest wyposażony w system nawigacji satelitarnej Glonass.

Jak donosi rosyjska agencja, podobny system z elementami sztucznej inteligencji ma otrzymać ulepszony śmigłowiec szturmowy Mi-28NM.

USA również testuje

Przypomnijmy, że USA skutecznie przetestowały w ostatnim czasie nowy rodzaj broni. System o nazwie SHiELD (Self-Protect High Energy Laser Demonstrator) dowiódł, że jest w stanie w ułamku sekundy namierzyć i zniszczyć cel. Podczas testów nowego rodzaju "działa laserowego" udało się zestrzelić kilka pocisków ziemia-powietrze. 

Prace nad działem rozpoczęły się w 2016 r. Pierwsze testy systemu zamontowanego na myśliwcu planowane są na rok 2021. Zanim będzie to możliwe broń trzeba przeprojektować - musi zostać zminimalizowana. Wdrożenie broni ma nastąpić do 2029 r. Docelowo broń ma służyć do zestrzeliwania pocisków ziemia-powietrze i powietrze-powietrze.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (116)
Rosja modernizuje myśliwce Su-25. Nowy system obserwacji będzie używał sztucznej inteligencji
Zaloguj się
 • mucholep

  Oceniono 17 razy 13

  "Rosja modernizuje myśliwce Su-25.[...]" Tytuł trochę mylący, Su-25 to raczej samolot szturmowy, trudno w przypadku tej maszyny doszukać się cech (możliwości) zarezerwowanych dla tzw. myśliwców.

 • sztucznypolak

  Oceniono 34 razy 12

  Jak to bedzie rosyjska inteligencja, to sukces murowany!
  Mniej wiecej taki, jak zestrzelenie wlasnego mysliwca kilka miesiecy temu.
  :)))

 • obeznany

  Oceniono 31 razy 11

  "Rosja dołoży myśliwcom Su-25 sztuczną inteligencję" z ekspresu do kawy firmy Philips.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 23 razy 9

  Powinni najpierw na Kremlu zainstalować, bo z naturalną inteligencją tam coraz bardziej krucho.

 • kzet69

  Oceniono 19 razy 9

  Na wszystkie cywilne samoloty rosyjskie padnie blady strach, będzie się działo...

 • paseo

  Oceniono 6 razy 6

  Przeciez tak samo jest w każdym ,wspolczesnym samolocie wojskowym.Pilot wybiera cel a elektronika przelacza się i dalej sama prowadzi już pocisk do celu.System "wystrzel i zapomnij" znany jest od lat i żaden pilot nie sciga już przeciwnika walc do niego z dzialek czy z czego tam ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX