NASA: Najpotężniejsza rakieta świata może polecieć w kosmos w 2020 roku

NASA wierzy, że uda jej się wystrzelić Space Launch System przed końcem przyszłego roku. Obecnie amerykańska rządowa agencja kosmiczna rozważa jeszcze przeprowadzenie istotnego testu silników tej najpotężniejszej rakiety świata. W 2024 roku SLS ma zawieźć astronautów na Księżyc, a później również na Marsa.
Zobacz wideo

Nad rakietą nośną Space Launch System (SLS) NASA pracuje już od od 2011 roku. Wszystko wskazuje na to, że w momencie ukończenia SLS będzie najpotężniejszą rakietą świata zdolną do realizacji dalekodystansowych lotów kosmicznych. W przyszłości ma pozwolić na powrót Amerykanów na Księżyc, a później również na załogową podróż na Marsa.

Niestety projekt - pomimo że pochłonął już wiele miliardów dolarów - wciąż nie jest gotowy. Co więcej, NASA co jakiś czas przekłada pierwszy, testowy lot rakiety. Tymczasem załogowe loty na Księżyc mają obyć się już w 2024 roku.

NASA wierzy jednak, że zapowiedziany już wcześniej na 2020 roku pierwszy lot rakiety SLS odbędzie się bez opóźnień. Potwierdził to na zeszłotygodniowym spotkaniu agencji kosmicznej Bill Hill, zastępca administratora NASA ds. rozwoju systemów eksploracyjnych. Jak mówi, pierwszy lot SLS odbędzie się jeszcze przed końcem 2020 roku, a więc już za kilkanaście miesięcy.

Rakieta SLS od NASARakieta SLS od NASA fot. NASA/MSFC

Hill oświadczył, że NASA rozważa właśnie wykonanie jeszcze jednego ważnego testu zanim dopuści rakietę do lotu załogowego. Ma być to statyczny test działania czterech silników RS-25 przymocowanych do pierwszego stopnia rakiety. Silniki miałyby zostać włączone na 8 minut na stanowisku testowym Stennis Space Center w Mississippi.

Agencja otrzymała już odpowiednie rekomendacje dotyczące testu, które zdecydowanie polecają przeprowadzenie statycznej próby. NASA wciąż nie podjęła jednak decyzji, bo pominięcie próby mogłoby przyspieszyć pierwszy lot - już opóźnionej rakiety SLS - nawet o kilka miesięcy.

Na koniec warto jeszcze dodać, że podobny test wykonano już m.in. w lutym 2018 roku, kiedy RS-25 na 50 sekund rozkręcono aż na 113 proc. mocy. Film z tej próby możecie zobaczyć poniżej: 

 

Czytaj też: Amerykanie wracają na Księżyc. Chcą stanąć na nim w 2024 r. Donald Trump sypnął dolarami dla NASA

Więcej o: