PlayStation 5 coraz bliżej. Sony zdradza kolejne szczegóły dotyczące nowej konsoli

Daniel Maikowski
Premiera PlayStation 5 odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym roku. Sony zdradza więc powoli kolejne szczegóły dotyczące konsoli nowej generacji. Tym razem pochodzą one od najlepszego źródła, czyli samego szefa Sony Interactive Entertainment.
Zobacz wideo

Sony co prawda nie wybiera się na tegoroczne targi E3, które już w przyszłym tygodniu odbędą się w Los Angeles. Japońska firma nie zamierza jednak oddawać pola konkurentom z Microsoftu i cały czas umiejętnie podgrzewa zainteresowanie wokół zbliżającej się premiery PlayStation 5.

W kwietniu Mark Cerny, główny inżynier odpowiedzialny za projekt konsoli, w rozmowie z "Wired" zdradził pierwsze szczegóły dotyczące PlayStation 5. Dowiedzieliśmy się wówczas m.in., że urządzenie ma zostać wyposażone w potężny układ CPU, który został oparty o trzecią generację procesorów AMD Ryzen, a także zupełnie nowy układ GPU, z technologią ray-tracing, zbudowany w oparciu o Radeon Navi.

SSD w zestawie, 4K i 120 Hz, ale bez 60 fps

Teraz Jim Ryan, szef Sony Interactive Entertainment, w rozmowie z serwisem CNET ujawnił kilka nowych detali dotyczących PlayStation 5. Dowiedzieliśmy się między innymi, że dysk SSD, który pomoże m.in. w szybszym wczytwaniu się poziomów, będzie instalowany w urządzeniu domyślnie. To świetna wiadomość dla graczy, ale warto pamiętać, że ta decyzja przełoży się z całą pewnością na wyższą cenę konsoli.

Dowiedzieliśmy się również, że PS5 zaoferuje rozdzielczość 4K przy odświeżaniu na poziomie 120 Hz. Jim Ryan słowem nie wspomniał jednak o 60 klatkach na sekundę, co niestety  każe nam podejrzewać, że większość gier na nowej konsoli - podobnie jak w przypadku PS4 - zostanie zablokowana na 30 fpsach.

To nie koniec ciekawostek. Ryan potwierdził również, że wsteczna kompatybilność PlayStation 5 umożliwi przenoszenie zapisów gry z PS4. CEO SCE zdradził jednocześnie, że firma planuje przenieść swoją platformę streamingową PlayStation Now "na zupełnie nowy poziom". I to jeszcze w tym roku.

Playstation 5. Kiedy premiera nowej konsoli Sony?

Sony wciąż nie potwierdziło, kiedy dokładnie nowa konsola wyląduje na sklepowych półkach. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, aby doszło do tego jeszcze w tym roku. Świadczy o tym choćby fakt, że Japończycy "odpuścili" E3. Obecnie najbardziej prawdopodobnym terminem jest jesień 2020 roku.

Więcej o: