Amazon zacznie dostarczać paczki dronami w ciągu kilku miesięcy. Dostawa w 30 minut

Amazon zadeklarował, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy rozpocznie dostawy paczek dronami. Firma pokazała właśnie nowy model, który ma zasięg 24 kilometrów i może dostarczyć przesyłkę pod drzwi klienta w czasie poniżej 30 minut.
Zobacz wideo

Amazon testuje swój program Prime Air już od dłuższego czasu. Teraz istnieje realna szansa na to, że usługa wejdzie w życie. Amerykańskie przedsiębiorstwo zapowiedziało właśnie, że drony z paczkami dla klientów sklepu powinny wystartować w ciągu kilku miesięcy.

Amazon pokazał nowego drona dostawczego

Firma podzieliła się tą informacją na konferencji poświęconej sztucznej inteligencji, robotyce i przestrzeni kosmicznej w Las Vegas, donosi Financial Times. Głównym punktem konferencji Amazona była prezentacja nowego drona stworzonego na potrzeby programu Prime Air.

To w pełni elektryczny dron dostawczy o kształcie sześciokąta. Według deklaracji Amazona ma zasięg 15 mil (24 km) i może zabrać przesyłkę o maksymalnej wadze pięciu funtów (2,3 kg).

Amazon Drones DeliveryAmazon Drones Delivery JORDAN STEAD / AP

Co bardzo istotne, nowy dron jest konstrukcją hybrydową z możliwością pionowego startu. Kilka chwil po oderwaniu się od ziemi, komputer pokładowy przechyla urządzenie przechodząc w tryb lotu poziomego. Wówczas osłony śmigieł pełnią funkcję skrzydła, a dron może lecieć zdecydowanie szybciej.

Dron jest oczywiście naszpikowany licznymi czujnikami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo lotu. Odczyty z nich są przetwarzane przez komputer wsparty sztuczną inteligencją, który wykrywa zarówno statyczne (np. latarnia) oraz poruszające się (inne statki powietrzne) przeszkody i dobiera odpowiedni tor lotu.

Przed dostarczeniem paczki dron obniża lot i analizuje wyznaczone miejsce dostarczenia przesyłki. Dopiero po upewnieniu się, że powierzchnia jest wolna od przeszkód uwalnia paczkę z wysokości kilkunastu centymetrów i rusza z powrotem do bazy.

 

Dostawy paczek dronami już za kilka miesięcy

Nowy dron zdecydowanie przybliża amerykańskie przedsiębiorstwo do uruchomienia komercyjnego programu dostarczania paczek na krótkim dystansie drogą powietrzną. Amazon podczas spotkania pochwalił się zresztą, że pierwsze paczki przesłane dronami powinny wystartować już za kilka miesięcy. Niestety nie podaje na razie konkretnych dat.

Zobaczycie tego nowego drona dostarczającego paczki do klientów w ciągu kilku miesięcy

- powiedział podczas konferencji Jeff Wilke, szef działu konsumenckiego w Amazonie, cytowany przez Financial Times,

Dostarczanie paczek dronami to przede wszystkim oszczędność czasu (ale pieniędzy również). Zdaniem Amazona dron jest w stanie dotrzeć na odległość maksymalnie kilkunastu kilometrów w niespełna 30 minut.

Na razie brakuje pozwoleń

Amazon rozwija swój projekt od wielu lat, a od 2016 roku prowadzi testy takich dostaw w Wielkiej Brytanii. Firma otrzymała teraz zgodę amerykańskiej administracji lotnictwa (FAA) na testy dronów dostawczych "w kilku lokalizacjach" w USA. Wciąż stara się jednak na pozwolenie na komercyjny start projektu.

Jak na razie jedyną firmą, która otrzymała zgodę na komercyjne wykorzystywanie dronów w dostawach jest Wing należący do powołanego przez Google konglomeratu Alphabet. Poza Amazonem i Google do uruchomienia dostaw paczek dronami przymierza się też DHL.

Czytaj też: Nie, to nie żart. Kosmetyki Xbox trafią do sprzedaży. Niestety nie w Polsce

Zobacz wideo
Więcej o: