Stworzyli projekt sklepów Apple Store. Chcą, by katedra Notre Dame została pokryta dachem i wieżą ze szkła

Studio Eight Inc, które w przeszłości zasłynęło m.in. współpracą z Apple, ma swój pomysł na renowację katedry Notre Dame w Paryżu. Projekt pokrycia budowli dachem wykonanym w całości ze szkła, jest bardzo oryginalny, ale jednocześnie dość kontrowersyjny
Zobacz wideo

Katedra Notre Dame została częściowo zniszczona w wyniku pożaru, do którego doszło 15 kwietnia. Po godzinie od wybuchu pożaru doszło do zawalenia się sięgającej 93 metrów iglicy oraz dachu. Udało się jednak uniknąć większych zniszczeń głównej konstrukcji oraz dwóch wież. Już w dniu pożaru rozpoczęły się zbiórki na odnowienie budowli, a władze zapowiedziały, że remont Notre Dame to absolutny priorytet.

Od kilku miesięcy znane studia architektoniczne z całego świata prześcigają się więc w swoich pomysłach na renowację Notre Dame. Teraz swoją cegiełkę do worka z pomysłami dorzuciło m.in. studio Eight Inc. W przeszłości Amerykanie zasłynęli m.in. współpracą z Apple. To oni stworzyli projekt słynnego szklanego sklepu Apple Store, który mieści się przy Piątej Alei, w centrum nowojorskiego Manhattanu. 

Nowojorski Apple Store na Piątej Alei.Nowojorski Apple Store na Piątej Alei. Fot. Rob Boudon [(CC) BY robboudon / flickr.com]

Katedra Notre Dame ze szkła? Zaskakujący koncept

Eight Inc zaprezentowało wizję "nowej" katedry Notre Dame i trzeba przyznać, że ten projekt jest - mówiąc delikatnie - dość oryginalny. Studio proponuje, aby uszkodzona część budowli została zastąpiona... szkłem. Z tego materiału miałby zostać wykonany zarówno dach katedry, jak również jej wieża.

Notre DameNotre Dame fot. Eight Inc

Wierzę, że ostateczny przykład francuskiej architektury gotyku wymaga głębokiego szacunku i uznania dla historii oraz zamiarów oryginalnego projektu. Nie powinno być mowy o nowej ekspresji architektonicznej, ale o rozwiązaniu, które ma uhonorować tę historyczną strukturę

- tłumaczy swój pomysł Tim Kobe, założyciel Eight Inc w rozmowie z serwisem Dezeen. Trzeba przyznać, że słowa te nie do końca współgrają z pomysłem, by niemal tysiącletnią katedrę upodobnić do Apple Store.

Paryż zabytki - Luwr, FrancjaParyż zabytki - Luwr, Francja Shutterstock

Propozycję Eight Inc można byłoby traktować jako żart, gdyby nie fakt, że Francuzi słyną z zamiłowanie do oryginalnych koncepcji architektonicznych. Wystarczy wspomnieć choćby o słynnej szklanej Piramidzie Luwru. Od jej ukończenia minęło już 30 lat, ale projekt wciąż budzi w społeczeństwie duże kontrowersje.

Więcej o: