Szalona atrakcja 200 metrów nad ziemią. W Londynie powstanie basen zajmujący cały dach wieżowca

Bartłomiej Pawlak
W przyszłym roku w Londynie rozpocznie się budowa wieżowca z basenem obejmującym widok na panoramę miasta w 360 stopniach. Basen ma wypełnić całą powierzchnię dachu, a wejść do niego będzie można przez dno. To pierwsza tego typu atrakcja na świecie.
Zobacz wideo

Projekt, za który odpowiedzialna jest firma Compass Pools zakłada stworzenie otwartego basenu rozciągniętego od krawędzi do krawędzi dachu 55-piętrowego wieżowca. Zajmie całą dostępną przestrzeń i będzie ograniczony przeźroczystymi panelami wykonanymi z lanego akrylu.

"Dążyliśmy do uzyskania niezakłóconego widoku"

Będzie to pierwszy na świecie basen typu infinity oferujący widok w 360 stopniach na panoramę miasta. Twórcom projektu zależało przede wszystkim na tym, aby widok ze szczytu nie był czymkolwiek zasłonięty, a pływacy mogli w łatwy sposób podziwiać widok w każdym możliwym kierunku.

Dosłownie, bo podziwiać będzie można nie tylko panoramę Londynu i niebo, ale również wnętrze wieżowca.

Projektując ten basen dążyliśmy do uzyskania niezakłóconego widoku zarówno nad, jak i pod wodą

- stwierdza Alex Kemsley, projektant basenu i dyrektor techniczny Compass Pool w komunikacie firmy.

Compass Pools zaprojektował niezwykły basen 360 stopniCompass Pools zaprojektował niezwykły basen 360 stopni fot. materiały prasowe Compass Pools

Centralna część dna basenu ma zostać zbudowana z przezroczystych paneli umożliwiających widok do wnętrza 220-metrowego budynku. Dno basenu będzie musiało wytrzymać ogromne obciążenie, bo projektanci planują wypełnienie go 600 tys. litrów wody (600 ton).

Schody z stylu Jamesa Bonda

Jednym z trudniejszych problemów, z jakimi musieli zmierzyć się projektanci było jednak zaprojektowanie wejścia do basenu. Projektanci, nie chcąc zakłócać widoku, nie mogli zdecydować się na schody przymocowane do zewnętrznej ściany wieżowca.

Compass Pools zaprojektował niezwykły basen 360 stopniCompass Pools zaprojektował niezwykły basen 360 stopni fot. materiały prasowe Compass Pools

Tak powstał projekt kręconych schodów wysuwających się z dna basenu wyłącznie, gdy zajdzie taka potrzeba.

Zwykle wystarczyłaby prosta drabina, ale nie chcieliśmy schodów na zewnątrz budynku lub w basenie, ponieważ zepsułoby to widok - no i oczywiście nikt nie chce też 600 tys. litrów wody spływającej po budynku.To rozwiązanie opera się na drzwiach od łodzi podwodnej połączonej z projektem spiralnych schodów unoszącej się z dna, gdy ktoś che wejść lub wyjść z basenu - to absolutnie najnowocześniejszy basen i design budynku, trochę w stylu Jamesa Bonda

- dodaje Alex Kemsley.

Projekt zakłada też zainstalowanie sterowanego komputerowo systemu anemometrów na szczycie budynku, aby wiatr nie wylewał wody poza granice basenu. Innym ciekawym rozwiązaniem będzie system ogrzewania wody w basenie, który wykorzystuje ciepło pochodzące z klimatyzatorów chłodzących pomieszczenia wieżowca.

Budowa budynku rozpocznie się w przyszłym roku. Dokładna lokalizacja wieżowca na razie pozostaje nieznana.

Czytaj też: Rewolucja w motoryzacji. Michelin i GM stworzą opony, których nie da się przebić

Więcej o: