NASA. Łazik Curiosity odkrył na Marsie duże ilości metanu. Znak życia na Czerwonej Planecie?

Łazik Curiosity należący do NASA odkrył na Marsie duże ilości metanu. Naukowcy uważają, że odkrycie to jest wyjątkowo ekscytujące, ponieważ może świadczyć o tym, że na Czerwonej Planecie było kiedyś lub nadal jest życie.
Zobacz wideo

Odkrycie dużych ilości metanu w marsjańskim powietrzu może sugerować, że na Marsie były lub wciąż są żywe organizmy. Na Ziemi metan produkowany jest m.in. w wyniku rozkładu szczątków roślinnych (np. na bagnach). Badacze z NASA zauważają jednak, że odkrycie metanu na Marsie niekoniecznie musi być dowodem na istnienie życia na Czerwonej Planecie, ponieważ metan może się tworzyć także poprzez interakcje między skałami a wodą.

Łazik Curiosity odkrył na Marsie duże ilości metanu. Wciąż nie wiadomo, co jest jego źródłem

Jak podaje NASA, łazik Curiosity nie został wyposażony w narzędzia badawcze, dzięki którym można byłoby definitywnie powiedzieć, jakie jest źródło metanu na Marsie. Nie wiadomo nawet, czy pochodzi on z lokalnego źródła w kraterze Gale czy z innego miejsca na Czerwonej Planecie.

- Dzięki naszym bieżącym pomiarom nie możemy powiedzieć, czy źródłem metanu jest biologia czy geologia, a nawet czy jest to źródło starożytne czy współczesne - powiedział Paul Mahaffy z NASA

To nie pierwszy raz, kiedy na Marsie odkryto metan. Jego obecność na Czerwonej Planecie zaobserwowano po raz pierwszy w 2013 roku, ale wyniki ostatnich pomiarów są trzykrotnie wyższe niż te sprzed sześciu lat. Naukowcy analizujący dane z łazika Curiosity potrzebują czasu, aby przeprowadzić kolejne pomiary metanowe. Chcą także nawiązać współpracę z innymi zespołami naukowymi, w tym z badaczami z programu Trace Gas Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej, którzy od ponad roku prowadzą pomiary na orbicie Marsa i nigdy nie odnotowali tam obecności metanu. Połączenie obserwacji z powierzchni i z orbity może pomóc naukowcom zlokalizować źródła gazu na planecie i wyjaśnić, dlaczego obserwacje metanu Trace Gas Orbiter i Curiosity są tak różne - informuje NASA. 

Więcej o: