SpaceX wystrzelił w kosmos rakietę Falcon Heavy. Elon Musk: To nasza najtrudniejsza misja

Rakieta firmy SpaceX Falcon Heavy wystartowała z Kennedy Space Center na Florydzie w USA o 2:30 czasu lokalnego. To trzeci i zdaniem Elona Muska najtrudniejszy lot tej rakiety. Misja zakończyła się sukcesem.
Zobacz wideo

Falcon Heavy wyniósł w przestrzeń kosmiczną ładunek, na który składają się 24 satelity dla amerykańskiego wojska, NASA oraz innych jednostek badawczych. Zostały one umieszczone na orbicie Ziemi. 

SpaceX wystrzelił rakietę w kosmos. Kluczowa misja dla przyszłości firmy Elona Muska

Misja znana jako Space Test Program 2 (STP-2) jest kluczowa dla firmy SpaceX, której założycielem i prezesem jest Elon Musk. STP-2 prowadzona jest pod przewodnictwem amerykańskich sił powietrznych, które koordynują wszystkie projekty kosmiczne USA. SpaceX stara się o odpowiednie certyfikaty dla rakiety Falcon Heavy, które pozwolą firmie na nawiązanie długoterminowej współpracy z amerykańskim wojskiem. Wtorkowy lot tej rakiety może być kamieniem milowym w relacjach SpaceX z armią USA.

O tym, że misja STP-2 jest skomplikowana, przekonywał na Twitterze Elon Musk, który ocenił, że trzeci lot Falcon Heavy jest najtrudniejszym startem rakiety w historii SpaceX. Trudność tej misji polega m.in. na czasie, jaki potrzebny jest rakiecie na dostarczenie wszystkich ładunków w odpowiednie miejsca. Cała misja miała potrwać 6,5 godziny, a ostatni ładunek został umieszczony na orbicie po około 3,5 godzinach - to o trzy godziny dłużej niż w przypadku ostatniej misji rakiety Falcon Heavy. Był to także pierwszy nocny start największej rakiety w arsenale SpaceX.

Misja zakończona sukcesem

Pomimo trudności misja zakończyła się sukcesem. Boczne boostery rakiety Falcon Heavy bezproblemowo wylądowały na stanowiskach lądowania SpaceX Zone 1 i Zone 2. Niestety udanego lądowania ponownie nie zaliczył środkowy booster, który rozbił się o powierzchnię oceanu tuż obok platformy do lądowania.

Czytaj też: Elon Musk chce podłączyć Marsa do sieci, ale na Twitterze "myli go" z Księżycem

Więcej o: