"Bird of Prey". Airbus pokazał projekt samolotu przyszłości. Przypomina drapieżnego ptaka

Airbus zapowiedział oryginalną koncepcję samolotu inspirowaną naturalnymi cechami orłów, jastrzębi i innych powietrznych drapieżników. "Bird of Prey" został pokazany na pokazie lotniczym Royal International Air Tattoo.
Zobacz wideo

Projekt "Bird of Prey" zakłada budowę hybrydowo-elektrycznego, turbośmigłowego samolotu, którego cechy wyglądu zainspirowane są anatomią i aerodynamiką ptaków. Ogon i skrzydła do złudzenia przypominają te u latających drapieżników.

Podniebny drapieżnik ma inspirować

Zgodnie z projektem, samolot byłby w stanie przetransportować do 80 pasażerów i spaliłby o 30-50 proc. mniej paliwa niż porównywalnej klasy samoloty. Jak twierdzi Martin Aston, starszy menadżer w Airbus, firma liczy, że zainspiruje konceptem kolejną generację inżynierów aeronautycznych.

Nasz „Bird of Prey”ma być inspiracją dla młodych ludzi i stworzyć czynnik "wow", który pomoże im rozważyć ekscytującą karierę w niezwykle ważnym sektorze lotniczym

- powiedział menadżer Airbusa, cytowany przez CNN.

Aston ma nadzieję, że projekt pomoże uczynić lotnictwo bardziej zrównoważonym, dzięki czystszym, bardziej ekologicznym i cichszym samolotom, czerpiąc wskazówki z natury.

Wiemy z naszej pracy nad odrzutowcem pasażerskim A350 XWB, że dzięki biomimikrii (wzorowaniu urządzeń na żywych organizmach – przyp. red.) natura daje nam jedne z najlepszych lekcji, które możemy wykorzystać w projektowaniu

- podsumował Aston.