Google Chrome dostanie niezwykle przydatną funkcję. Powiadomi o wycieku twojego hasła

Google Chrome poinformuje użytkowników o tym, czy ich hasło dostało się w niepowołane ręce. Narzędzie będzie występować w formie rozszerzenia i pokaże, gdzie i kiedy hasło zostało wykradzione.

Google od pewnego czasu stara się jak najlepiej zabezpieczyć przeglądarkę Chrome przed zagrożeniami czyhającymi w sieci. Efektem tego są prace nad nowym narzędziem, które poinformuje użytkowników o tym, czy hasła, z których korzystają są bezpieczne.

>>> Obawiasz się o bezpieczeństwo w sieci. Oto aplikacje mobilne, które pomogą ci chronić dane:

Zobacz wideo

Password Leak Detection podpowie, czy hasło jest bezpieczne

Nowa funkcja nazywa się Password Leak Detection i na razie nie jest dostępna w konsumenckiej wersji przeglądarki Chrome. Jak doniósł jednak serwis Techdows, narzędzie pojawiło się już w rozwojowej wersji Canary.

Funkcja ma oferować możliwości podobne do strony Have I Been Pwned? bardzo często wykorzystywanej do sprawdzenia wycieku haseł. Password Leak Detection od Google będzie dostępny jako rozszerzenie do przeglądarki, które w czasie rzeczywistym będzie powiadamiać nas o wycieku hasła.

Podczas logowania się do jednego z internetowych kont, Google Chrome będzie sprawdzał, czy hasło powiązane z danym nickiem lub adresem e-mail dostało się do sieci przy okazji jednego z wycieków danych. Jeśli dane logowania na to konto zostaną wykryte, przeglądarka poinformuje o tym użytkownika zachęcając do zmiany hasła.

Czytaj też: Tytanowa karta kredytowa Apple jest zbyt prestiżowa, aby nosić ją w portfelu lub w kieszeni

Google Chrome pomoże się zabezpieczyć

Użytkownicy Google Chrome nie będą zatem musieli martwić się o regularne sprawdzanie swojego adresu e-mail. Przeglądarka sama zachęci do zmiany hasła w przypadku naruszenia bezpieczeństwa. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko potencjalnego włamania na nasze konto.

Oczywiście to, że nasze dane logowania wyciekły do sieci nie oznacza jeszcze, że jakiś cyberprzestępca faktycznie dostał się do danego konta. Być może hasło znalazło się jedynie na jednej z wykradzionych list. Nigdy nie wiadomo jednak, czy nie zostanie wykorzystane w przyszłości, dlatego w takim przypadku zaleca się natychmiastową zmianę hasła.

Na razie nie wiadomo, kiedy wtyczka Password Leak Detection zostanie udostępniona użytkownikom stabilnego wydania Google Chrome.

Czytaj też: Tryb incognito w przeglądarce to nie peleryna niewidka. Ale są sytuacje, w których jest zbawienny [PORADNIK]

Więcej o: