Szef NASA ogłosił: Pluton znowu powinien zostać planetą

Administrator NASA Jim Bridenstine uważa, że Pluton powinien ponownie otrzymać status planety. Naukowcy z Międzynarodowej Unii Astronomicznej odebrali Plutonowi ten status w sierpniu 2006 roku.
Zobacz wideo

Administrator Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Jim Bridenstine niedawno został mianowany na to stanowisko przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Szef NASA zasłynął już wypowiedzią, w której stwierdza, że Pluton jest planetą.

Szef NASA Jim Bridenstine - "Ogłaszam, że Pluton to planeta. Trzymam się tego, czego mnie nauczono"

Jak podaje CNN według Bridenstine'a Pluton jest planetą, ponieważ tak właśnie uczono go w szkole. - Moim zdaniem Pluton jest planetą. Tak, możecie mnie zacytować. Administrator NASA ogłosił, że Pluton to planeta. Trzymam się tego, czego mnie nauczono i jestem w to w pełni zaangażowany - przyznał w rozmowie z dziennikarzami. Mężczyzna przed pracą w NASA pracował w Kongresie i Marynarce Wojennej USA.

Pluton został zdegradowany dokładnie 24 sierpnia 2006 roku, kiedy Międzynarodowa Unia Astronomiczna stworzyła nową definicję planety, do której Pluton już nie pasował. Od tego czasu Układ Słoneczny liczy oficjalnie osiem, a nie dziewięć planet.

Pluton odkryty został w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde'a Tombaugha. Jest najjaśniejszym obiektem pasa Kuipera, nazywany obecnie planetą karłowatą. Według astronomów są to te obiekty, które nie są grawitująco dominujące w swojej orbicie, a przestrzeń dzielą z innymi ciałami niebieskimi o podobnym rozmiarze. Większą masę od Plutona mają niektóre satelity innych planet - Księżyc, Europa, Tryton czy Kallisto.

Więcej o:
Komentarze (139)
Szef NASA ogłosił: Pluton znowu powinien zostać planetą
Zaloguj się
 • kac

  Oceniono 30 razy 18

  Sęk w tym, że NASA o tym nie decyduje a podtekstu całej sprawie dodaje fakt, że wszystkie normalne planety zostały odkryte poza USA a tylko Pluton właśnie tam...

 • norbertrabarbar

  Oceniono 22 razy 12

  "Trzymam się tego, czego mnie nauczono"

  Wyjątkowo debilne tekst.
  Czy właśnie tak myślą konserwatyści?

 • siata2

  Oceniono 16 razy 12

  ja mysle, ze Pluton ma to gdzies...

 • justas32

  Oceniono 25 razy 11

  Moim zdaniem najjaśniejszą planetą Układu Słonecznego jest Jarosław Kaczyński. Tego mnie nauczono i tego się będę trzymał ...

 • stamina

  Oceniono 19 razy 11

  Płaskoziemców nauczono że ziemia jest płaska i też się tego trzymają.

 • 13sw

  Oceniono 16 razy 10

  "Słońce jest planetą, tak mnie uczono w szkole" – powiedział w 1600 roku pewien ksiądz, podkładając ogień pod stos Giordano Bruno...

 • coelka

  Oceniono 11 razy 9

  A kiedyś uczono,że choroby wywołują miazmaty i ,że ziemia jest płaska. Wraz z rozwojem nauki twierdzenia uznano za niezgodne z prawdą i zmieniono nauczanie .

 • polskirozlamacz

  Oceniono 21 razy 9

  Ogłaszam, że Ceres jest planetą! Tak uczono w szkole przez połowę XIX wieku! Więc to musi być prawda. Tak samo uczono, że Westa jest planetą. I Pallas. Co z tego że są małe i - tak samo jak Pluton - nie oczyściły swojego otoczenia. Tak uczono w szkole kiedyś. To się liczy.

  Acha. Makemake i Haumea NIE są planetami! Wprawdzie są prawie tak samo duże jak Pluton, to jednak w szkołach NIGDY nie uczono, że są planetami, a zatem nie są planetami.
  Wszystko jasne?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX