Szef NASA ogłosił: Pluton znowu powinien zostać planetą

Administrator NASA Jim Bridenstine uważa, że Pluton powinien ponownie otrzymać status planety. Naukowcy z Międzynarodowej Unii Astronomicznej odebrali Plutonowi ten status w sierpniu 2006 roku.
Zobacz wideo

Administrator Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Jim Bridenstine niedawno został mianowany na to stanowisko przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Szef NASA zasłynął już wypowiedzią, w której stwierdza, że Pluton jest planetą.

Szef NASA Jim Bridenstine - "Ogłaszam, że Pluton to planeta. Trzymam się tego, czego mnie nauczono"

Jak podaje CNN według Bridenstine'a Pluton jest planetą, ponieważ tak właśnie uczono go w szkole. - Moim zdaniem Pluton jest planetą. Tak, możecie mnie zacytować. Administrator NASA ogłosił, że Pluton to planeta. Trzymam się tego, czego mnie nauczono i jestem w to w pełni zaangażowany - przyznał w rozmowie z dziennikarzami. Mężczyzna przed pracą w NASA pracował w Kongresie i Marynarce Wojennej USA.

Pluton został zdegradowany dokładnie 24 sierpnia 2006 roku, kiedy Międzynarodowa Unia Astronomiczna stworzyła nową definicję planety, do której Pluton już nie pasował. Od tego czasu Układ Słoneczny liczy oficjalnie osiem, a nie dziewięć planet.

Pluton odkryty został w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde'a Tombaugha. Jest najjaśniejszym obiektem pasa Kuipera, nazywany obecnie planetą karłowatą. Według astronomów są to te obiekty, które nie są grawitująco dominujące w swojej orbicie, a przestrzeń dzielą z innymi ciałami niebieskimi o podobnym rozmiarze. Większą masę od Plutona mają niektóre satelity innych planet - Księżyc, Europa, Tryton czy Kallisto.

Więcej o: