Można już pobierać iOS 13 na iPhone'y. Co nowego pojawiło się w systemie Apple'a?

iOS 13 można pobierać już od 19 września. Nareszcie dodano Tryb Ciemny, rozbudowano o nowe funkcje m.in. klawiaturę i mapy. Na razie aktualizację można pobrać na iPhone'y, pozostałe urządzenia nowe oprogramowanie Apple dostaną 30 września.
Zobacz wideo

Premiera nowego iPhone'a 11 to też kolejna odsłona systemu Apple. iOS 13 to szereg większych oraz mniejszych zmian. Zobaczcie te najważniejsze.

iOS 13 nareszcie wprowadza Tryb Ciemny i gesty klawiatury


Te początkowo niszowe trendy z opóźnieniem stają się standardową opcją systemową. Dark Mode przede wszystkim pozwala oszczędzić energię – do wyświetlenia ciemnego tła w aplikacjach i systemie ekran zużywa znacznie mniej prądu, niż przy białym tle. Ponadto nasze oczy nie męczą się aż tak bardzo, jak przy klasycznych kolorach. Z kolei mizianie po ekranie zyskało grono entuzjastów na telefonach z Androidem już wiele lat temu . Pisanie gestami, bez odrywania palca od wyświetlacza jest po prostu wygodne i szybkie. Dotychczas, by móc cieszyć się tą funkcją na iPhonie, trzeba było instalować zewnętrzne aplikacje, ale w najnowszej wersji systemu Apple dodano te opcję do systemowej klawiatury. Nowa funkcja nazywa się QuickPath. Razem z iOS 13 wystartowała również platforma gier Apple Arcade. Za 24,99 zł dostajemy dostęp do biblioteki ponad 100 gier, ale jeszcze nie wszystkie są dostępne. Pierwszy miesiąc usługi jest za darmo.

 

Logowanie z kontem Apple – nowe funkcje bezpieczeństwa

Apple od dawna stawia na bezpieczeństwo i prywatność. Kolejnym krokiem jest dodanie możliwości logowania do aplikacji i stron internetowych z użyciem AppleID. Można używać dwustopniowej weryfikacji, korzystać z zabezpieczeń biometrycznych oraz możliwości ukrycia adresu e-mail. W tej ostatniej funkcji Apple tworzy adres mailowy, z którego użyciem loguje się do danego serwisu, a następnie przekierowuje wiadomości na nasz standardowy adres.

Zdjęcia, Przypomnienia i Mapy z nowymi możliwościami w iOS 13


iPhone ma zestaw aplikacji, które w iOS 13 doczekały się rozszerzenia i nowych opcji. Mapy dostały funkcję wycieczek 3D, która pozwoli nam łatwiej zorientować się gdzie jesteśmy. Niestety funkcja nie jest jeszcze dostępna w Polsce. Można także sprawdzić wskazówki dot. podróży transportem publicznym oraz tworzyć dla bliskich listy miejsc wartych odwiedzenia. Zdjęcia doczekały się nowego interfejsu, a w nim pojawiła się zakładka dla Ciebie, która wyświetli nam starsze zdjęcia, o których już zapomnieliśmy. Zmienił się także edytor zdjęć, który umożliwia lepszą i szybszą ich obróbkę. Aplikacja Przypomnienia została rozbudowana o wiele funkcji, które uczyniły z niej narzędzie do zarządzania naszymi zadaniami. Można od teraz do notatek dodawać załączniki, tworzyć ich kategorie czy odhaczać te używane. Oprócz tego rozszerzono możliwości Notatek oraz Wiadomości, w tym ich integralnej części czyli Memojies. iOS 13 to również szereg usprawnień, których nie widać na pierwszy rzut oka, ale mających przyśpieszyć działanie telefonu czy wydłużyć jego działanie na baterii.