Nintendo PlayStation trafi pod młotek. Kultowa konsola może pobić rekord sprzedaży

Właściciel jednej z konsol Nintendo PlayStation, chce sprzedać swój egzemplarz. Ta konsola to efekt niedoszłej współpracy Sony i Nintendo. Przy transakcji może paść rekord.

Terry Diebold zakupił egzemplarz Nintendo PlayStation w 2015 roku od Ólafura Jóhanna Ólafssona, byłego prezesa SONY Interactive Entertainment. Teraz Diebold chce sprzedać prototyp kultowej konsoli. W skład zestawu wchodzi również testowy cartridge oraz kontroler z napisem “SONY/PlayStation”.

Nie znamy szczegółów na temat aukcji, ale można podejrzewać, że wielu kolekcjonerów stoczy o Nintendo PlayStation zaciętą walkę. SONY wyprodukowało jedynie 200-300 prototypów, więc jest to dla nich łakomy kąsek. Dziennikarz Cedric Biscay podejrzewa, że może paść rekord kwoty sprzedaży, jeśli chodzi o konsole. Z Dieboldem można kontaktować się mailowo pod adresem tdiebold51@verizon.net 

Nintendo PlayStation to współpraca dwóch gigantów , do której ostatecznie nie doszło 

SONY i Nintendo postanowiły wspólnie wyprodukować konsolę już w 1988 roku. Specjalny model miał nazywać się SNES-CD i dopiero z czasem ochrzczono go jako Nintendo PlayStation. Urządzenie miało łączyć technologiczne zdobycze obu firm. Wysłużone cartridge miały być ciągle obsługiwane, a SONY dostał zadanie implemtencji nowego standardu nośników, czyli płyt CD. Udało im się to zrobić i to nawet dwa razy, bo w międzyczasie SONY pracowało nad własną konsolą, która miała tylko czytnik płyt. 

Konsola wyłącznie od SONY miała wspierać także tytuły wydawane na SNES. W  związku z tym w trakcie projektowania Nintendo wycofało się ze współpracy, uznając jej warunki za niekorzystne. W 1991 roku SONY zaprezentowało na Consumer Electronic Show PlayStation, które nie było kompatybilne ze SNES, ale i tak odmieniło obraz rynku gier wideo. Nintendo dzień później, na tych samych targach ogłosiło swoją współprace z Philipsem, którą potajemnie rozpoczęli już wcześniej.  

>>Doping w esporcie? Zawodniczka zdradza: "Niektórzy biorą lek na ADHD"

Zobacz wideo
Więcej o: