Rossmann padł ofiarą hakerów. Nie odpisujcie na fałszywe SMS-y i nie klikajcie w linki

Rossmann wydał komunikat informujący o fałszywych SMS-ach, które dostają jego klienci. Wiadomość mówi o wygranej w konkursie i odsyła do strony internetowej, w której trzeba podać numer karty płatniczej. Sieć ostrzega, by nie otwierać linków i nie odpisywać na wiadomości.
Zobacz wideo

Od początku października klienci Rossmanna dostają wiadomości informujące o wygranej w konkursie o smartfona, który czeka na odbiór. Kliknięcie w link kieruje nas do strony internetowej, gdzie hakerzy wymuszają podanie numeru karty płatniczej, by odebrać nagrodę. Podanie danych sprawia, że na naszej karcie uruchamiana jest płatna subskrypcja i z konta znika nawet 300 zł miesięcznie. Ponadto, uzyskane dane hakerzy mogą sprzedać dalej, dlatego pod żadnym pozorem nie można ich podawać. Znaczna kwota z naszego konta będzie pobierana, aż do anulowania subskrypcji. 
 

Rossmann wydał oficjalne ogłoszenie w sprawie  

O całej sprawie wie już sieć. Rossmann ostrzega przed pishingiem w komunikacie: 

“Szanowni Klienci, informujemy, że nasza firma nie prowadzi wysyłki SMS-ów, w których klienci są proszeni o kliknięcie w podejrzany link by np. odebrać nagrodę lub rzekomą przesyłkę od Rossmanna. Treść tych SMS-ów jest różna, na przykład: „Probowalismy sie z toba skontaktowac w sprawie twojej wygranej. Otrzymaj to tutaj : http: // …..” lub „Oczekująca przesyłka od Rossmanna dla Ciebie. Proszę sprawdzić szczegóły i potwierdzić: http://....., Nr. Przesyłki…..”. Tego typu SMS-y nie pochodzą od Rossmann SDP sp. z o.o. i ostrzegamy aby nie klikać w umieszczony w nich link".


Phishing to metoda wyłudzania pieniędzy, polegająca na wymuszaniu danych przez podszywanie się pod inną osobę lub instytucję. Hakerzy nie muszą łamać haseł i zabezpieczeń, bo użytkownicy podają je im sami. Trzeba pamiętać, że firmy nigdy nie proszą o nasze dane logowania, a dane karty potrzebne są tylko przy płatnościach.  

Więcej o: