Carlsberg chce dbać o środowisko. Stworzył papierową butelkę do piwa

Carlsberg po raz kolejny angażuje się w działania ekologiczne i pragnie ograniczyć swój wpływ na środowisko. Podczas szczytu klimatycznego C40 firma zaprezentowała prototyp, który być może już niedługo trafi do sprzedaży.
Zobacz wideo

Słynny duński browar nad papierową butelką pracował od 2015 roku. Póki co powstał prototyp, wyprodukowany z włókna drzewnego i pokryty polimerową barierą. Carlsberg zaprezentował go podczas szczytu klimatycznego C40, który odbywa się w ojczyźnie browaru, w Kopenhadze. To doskonała promocja dla przedsiębiorstwa, które zapowiedziało, że butelka nie wejdzie na rynek, dopóki nie uzyskają pewności, że to rozwiązanie nie wpłynie na smak piwa.  

embed

Przedstawiciele firmy podkreślają również, że ostatecznie chcą zrezygnować także z syntetycznych polimerów, by butelka była stworzona całkowicie z materiałów organicznych. Obecnie istnieją dwa próbne modele, które wciąż znajdują się w fazie testów, podczas których Carlsberg konsultuje się z ekspertami, w celu spełnienia wszystkich technicznych wyzwań. Duńczycy przy projektowaniu przełomowego projektu podjęli współpracę z firmami ExoXpac, Alpla oraz BillerudKorsnäs, a także z naukowcami z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego. W wyniku tej współpracy powstała spółka Paboco, która chce stworzyć wokół papierowych butelek całą społeczność. Do projektu dołączyły m.in. takie marki jak Coca-Cola, Absolut oraz L’Oréal. 

Carlsberg już kolejny raz szuka ekologicznych innowacji 

W 2018 roku Carlsberg przestał produkować plastikowe pierścienie oraz plastikowe, elastyczne opakowania na puszki. Zastąpił je rozwiązaniem snap pack, czyli specjalnym klejem. Dzięki temu puszki trzymają się siebie w każdej konfiguracji i przy różnych temperaturach, nawet w lodówce. Firma oszacowała, że pozwoli im to na ograniczenie zużycia plastiku nawet o 76 proc. 

 
Więcej o: