Black Friday i Cyber Monday już zaraz. Kiedy początek wyprzedaży w Polsce i jak kupują Polacy?

Amerykańska tradycja ogromnych zniżek w sklepach w Black Friday trafiła do Polski już kilka lat temu. Polacy chętnie korzystają z wyprzedaży, które zaczynają się już pod koniec przyszłego miesiąca.
Zobacz wideo

Black Friday wypada zawsze jeden dzień po amerykańskim Święcie Dziękczynienia - ma miejsce w czwarty czwartek listopada. W związku z tym Black Friday 2019 rozpoczyna się w tym roku 29 listopada. Natomiast Cyber Monday startuje w poniedziałek po Czarnym Piątku, czyli 2 grudnia. Te wyprzedaże dotyczą głównie sklepów internetowych. Co ciekawe, w Black Friday ludzie kupują głównie elektronikę, podczas gdy w Cyber Poniedziałek najwięcej sprzedaje się ubrań oraz obuwia.

Które sklepy będą miały wyprzedaże w Black Friday oraz Cyber Monday i jak kupują Polacy?

W Black Friday wyprzedaże mają głównie duże sieci. To im takie promocje najbardziej się opłacają. Z tego powodu oferty zniżkowe zaczynają się pojawiać jeszcze wcześniej i potrafią obowiązywać przez cały tydzień. Często też sklepy są dłużej otwarte. Cyber Poniedziałek to promocje w sklepach internetowych, często tych mniejszych, które nie mogą konkurować z największymi sieciami.

Serwis picodi.com przeprowadził badania dot. zeszłorocznego Black Friday. 60 proc. kupujących korzysta z okazji w tym dniu, a 59 proc. nawet specjalnie odkłada pieniądze na te okazję. Tradycyjnie w Czarny Piątek kupuje się prezenty pod choinkę, ale w Polsce tylko 27 proc. osób decyduje się na taki krok, natomiast aż 86 proc. osób kupuje coś dla siebie. Zakupy podczas listopadowych wyprzedaży planuje 40 proc. osób, pozostałe 60 proc. kupuje impulsywnie.

embed

Najchętniej z promocji korzystają osoby w wieku 18-24 oraz 45-54 lata – picodi.com odnotowało wśród tych grup wzrost liczby kupujących względem zwykłego dnia odpowiednio o 704 i 712 proc. W Black Friday średnio więcej wydają mężczyźni (795 zł) niż kobiety (555zł).

Więcej o: