Sycamore od firmy Google to przełom. Komputery kwantowe mocno zmienią nasze życie

Google faktycznie ma komputer kwantowy zdolny do obliczeń nieosiągalnych dla istniejących dzisiaj superkomputerów. To zmieni naszą cywilizację.

Google twierdzi, że osiągnęło tzw. supremacją kwantową, czyli zbudowało komputer kwantowy, który wykonał obliczenia nieosiągalne dla najpotężniejszego istniejącego obecnie superkomputera.

Google chwali się komputerem kwantowym

W artykule naukowym opublikowanym w prestiżowym i rzetelnym magazynie "Nature" firma opisała obliczenia, które przeprowadzono z wykorzystaniem jej w pełni programowalnego procesora kwantowego Sycamore. Nieistotne, jakie one były, ważne jest to, że zajęły one maszynie kwantowej 200 sekund. Summit, czyli najpotężniejszy dzisiaj superkomputer zbudowany przez IBM o mocy 200 petaflopów (przeprowadza 200 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), zdaniem Google na wykonanie tych obliczeń potrzebowałby 10 tys. lat.

IBM kwestionuje te wyliczenia i twierdzi, że z kolei z jego symulacji wynika, że Summit ten sam problem co kwantowy Sycamore rozwiązałby nie w 10 tys. lat ale w 2 i pół dnia. Jednak nawet jeżeli ma rację, to i tak supremacja kwantowa stała się faktem. Sycamore policzył coś w 200 sekund, co najpotężniejszemu na świecie superkomputerowi zajęłoby powiedzmy 60 godzin, czyli 216 tys. sekund. To naprawdę przełom.

Jak to działa dla laików?

Sycamore działa w oparciu o mechanikę kwantową, której prawa bardzo się różnią od tych, jakie znamy z naszego makroświata. W praktyce oznacza to, że w zwykłym komputerze dane zapisywane są w systemie binarnym, czyli w postaci jedynki lub zera. W komputerach kwantowych natomiast informacje przechowywane są w kubitach, które nie mają ustalonej skrajnej wartości 1 lub 0 - mogą być w dowolnym stanie pośrednim. I to jeszcze nie wszystko - mogą mieć równocześnie przyporządkowane zero lub jedynkę…

Brzmi absurdalnie? Możliwe, ale z tego wynikają daleko idące konsekwencje. Komputery kwantowe mogą w tym samym czasie prowadzić kilka obliczeń dla tego samego problemu. Ponadto ich wyniki nie są stuprocentowo pewne, ale są podane z pewnym prawdopodobieństwem. Możemy je podnosić do oczekiwanego poprzez powtarzanie obliczeń albo dodatkowe obliczenia przeprowadzane przez zwykłe lub również kwantowe komputery.

Wszystko to brzmi co najmniej dziwne, ale spokojnie - nasz umysł często działa w sposób bardziej przypominający kwantowe obliczenia niż sztywne wyliczenia tradycyjnych komputerów. Kiedy ktoś nas zapyta na przykład, ile to jest 237 razy 12567, to od razu wiemy, że dużo, choć nie znamy dokładnego wyniku. Podobnie kiedy przechodzimy przez drogę, to od razu wiemy, kiedy mniej więcej dojedzie do naszych pasów widoczny gdzieś dalej samochód, chociaż precyzyjnie nie wyliczyliśmy jego prędkości i aktualnej odległości od nas. Takich przykładów można podać dziesiątki i często stoją za nimi obliczenia przeprowadzone w naszym mózgu i podobne do kwantowych.

Komputery kwantowe zmienią świat

W rozwoju technologii kwantowej możliwe, że jesteśmy porównywalnie gdzieś na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku, kiedy pierwsze wielkie szafy komputerów zaczęły pojawiać się już nie tylko w tajnych ośrodkach wojskowych, ale również na uczelniach i w pierwszych dużych firmach. Za chwilę takie rozwiązania jak Sycamore, oferowane w chmurze obliczeniowej (co zaczyna już robić IBM), zaczną być częściej sprzedawane i chętniej kupowane.

Po co? Dokładnie po to, po co dzisiaj biznes inwestuje w rozwiązania IT. Komputery kwantowe pozwolą osiągnąć wiele celów dotąd nieosiągalnych lub osiągalnych przy bardzo dużym nakładzie czasu i pracy.

Dzięki nim gwałtownie przyspieszą np. prace nad rozwojem nowych leków. Zyskać może również bardzo dużo inżynieria materiałowa, a fizykom jądrowym w końcu być może uda się zbudować działające stabilne reaktory termojądrowe.

Logistycy w firmach będą też mogli szybciej i lepiej planować transport ładunków (nad tym problemem z wykorzystaniem kwantowych komputerów pracuje Daimler), a bankowcy udzielać kredytów z mniejszym ryzykiem i tworzyć bardziej bezpieczną mobilną bankowość.

Dzięki komputerom kwantowym powstać mogą poza tym bardziej wydajne turbiny wiatrowe, lepsze baterie do smartfonów i samochodów oraz w dalszej kolejności bardziej samodzielne roboty.

To wszystko bardzo zmieni nasze życie. Na razie jednak jesteśmy na początku kwantowej przygody.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (137)
Sycamore od firmy Google to przełom. Komputery kwantowe mocno zmienią nasze życie
Zaloguj się
 • czerski.fake

  Oceniono 44 razy 24

  " a bankowcy udzielać kredytów z mniejszym ryzykiem" - o tak kuwra, największym marzeniem całego świata zapewne są kredyty banksterów...

 • duckoff

  Oceniono 20 razy 16

  Piszcie co chcecie ale nie ma takiego procka na świecie, którego Windows nie zamuli.

 • koenzymq10

  Oceniono 41 razy 15

  Polska ma już taki komputer kwantowy od dawna, właściwie komputer kwantokatolikowy, nazywa się EPISKOMPAT. tworzą go faceci w sukienkach i czapkach torebkach po cukrze. w ułamku sekundy wiedzą co dobre a co złe. ostatnio obliczyli,że tęcza jest groźna dla Polski,dlatego ustami sztucznej inteligencji DUDA zaproponuja wprowadzenie w Polsce szarej tęczy.

 • gadolinn

  Oceniono 14 razy 12

  bitcoinów teraz się natrzaska tyle, że będzie można całą galaktykę kupić

 • kac

  Oceniono 11 razy 5

  "Nieistotne, jakie one były (obliczenia)" na miłość Boską, autor nie ma pojęcia o czym pisze. Niestety to akurat jakie były te obliczenia jest w tej sprawie najbardziej istotne... trzeba tylko to zrozumieć. Tan kwantowy procesor wykonywał obliczenia generujące liczby losowe o określonym rozkładzie. Nic konkretnego nie było w tych obliczeniach rozwiązywane. Można powiedzieć nieco upraszczając sprawę, że G. stworzył najszybszą na świecie kostkę do rzucania...
  Czy na prawdę oprócz tłumaczenia innych tekstów tak trudno choć nieco zgłębić temat zanim się coś pseudonaukowego o nim napisze???

 • serenita123

  Oceniono 13 razy 5

  no OK.
  A w jakie gierki będzie można na tym popykać?
  No i ile kosztuje modernizacja PC-ta do tego kwanta?

 • dura_lex

  Oceniono 6 razy 4

  Komputer kwantowy ma mentalkość kobiecą. Jest pewne ale nie jest pewne...

 • sztucznypolak

  Oceniono 12 razy 4

  Przypomina mi to symulacje stochastyczna, ktora przeprowadzalem na tradycyjnych procesorach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX