Wizy do Turcji drożeją. Cena za wizę turystyczną rośnie o 75 proc.

Turcja podnosi cenę wiz dla Polaków niemal dwukrotnie. Wszyscy, którzy wybierają się do tego kraju na wakacje, będą musieli wliczyć w koszty dodatkową opłatę. Zasady przyznawania dokumenty pozostały niezmienione.
Zobacz wideo

Turcja w okresie wakacyjnym to jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów. Niestety, od trzech dni za wizę wjazdową (elektroniczną - wyrabianą przez oficjalną stronę rządową) do tego kraju musimy zapłacić znacznie więcej. Dotychczas koszt wizy wynosił 20 dolarów (około 77 zł), według aktualnego cennika jest to 35 dolarów (około 135 zł). Istnieje też możliwość uzyskania wizy “on arrival”, którą można zakupić na lotnisku, już po przylocie do Turcji. Jednak jej cena dotąd była wyższa niż elektronicznej wizy i wynosiła 30 dolarów. Nie podano jednak, czy podwyżka dotyczy także i tego dokumentu.

Jak uzyskać wizę do Turcji?

Wizę do Turcji można otrzymać wypełniając formularz na dedykowanej stronie rządowej. Do tego konieczne jest podanie danych paszportu oraz terminu planowanej wizyty. Następnie wizę należy opłacić kartą kredytową lub debetową. Jeśli dokument nie zostanie przyznany, pieniądze nie zostaną pobrane z konta. Po wykonaniu tej operacji, dokument można wydrukować w domu. Należy zabrać go ze sobą, w celu okazania na granicy. Wizę powinno się wyrobić co najmniej na dwie doby przed wyjazdem.

Turecka wiza uprawnia do przebywania na terytorium państwa przez maksymalnie 90 dni, lecz ważna jest dwa razy dłużej, przez 180 dni. Resort spraw zagranicznych zaznacza, że nasz paszport musi być ważny przynajmniej 60 dni dłużej niż okres pobytu określony na tureckiej wizie. W przypadku wiz przyznawanych na 90 dni pobytu, paszport powinien być ważny co najmniej przez 150 dni, licząc od dnia pojawienia się w Turcji.

Więcej o: