Czy dron zabierze pracę dekarzom? W USA został skonstruowany robot, który może montować dachy

Ella Atkins z University of Michigan w USA wraz ze swoimi studentami skonstruowała drona dekarza. Nie zabierze on jednak ludziom pracy, a raczej znacznie ją ułatwi. Pomoże też uniknąć wchodzenia na wysokie dachy, co przyczyni się do zmniejszenia ryzyka w tym zawodzie.
Zobacz wideo

Konstruktorka drona dekarza, Ella Atkins wpadła na pomysł wykorzystania robotów podczas remontu własnego domu. Nie powinno to dziwić, jako że wykłada inżynierię lotniczą i robotykę na University of Michigan w USA. Pomysł nie był wyjątkowo skomplikowany, bo drona dekarza zwyczajnie wyposażono w gwoździarkę, a dzięki systemowi sterowania śledzącego pozycję urządzenia, możliwe stało się precyzyjne zamontowanie dachu. Ważną kwestią robotyzacji jest bezpieczeństwo, a gwoździarka może służyć za broń. Zmodyfikowano ją więc tak, by gwoździe mogły być mocowane jedynie przy kontakcie z powierzchnią.

 

Czy dron dekarz zabierze pracę ludziom?

Tego rodzaju pytania są zadawane już od początku XIX wieku. Wtedy luddyści niszczyli maszyny tkackie, które wykonywały ich pracę szybciej i lepiej. Duża część osób musiała się przebranżowić, jeśli nie chciała stracić pracy. Dekarze jeszcze przez jakiś czas nie muszą robić podobnych rzeczy, ponieważ powierzone im zadanie wykonują sprawniej niż dron. Z czasem jednak możliwe, ze będą musieli odbyć dodatkowe kursy na operatorów dronów, co wbrew pozorom wydaje się dla nich korzystniejszym rozwiązaniem. Dzięki temu będą mogli uniknąć ryzykownej pracy na wysokości, a także będą wkładali mniej wysiłku fizycznego w to co robią. Wciąż jednak ich wiedza i całe know-how będą cennym zasobem, także jeśli chodzi o umiejętności sterowania dronem.

Póki co, dron wymaga jednak kilku modyfikacji, by wejść na rynek i go zmienić. Przede wszystkim konieczne jest lepsze zasilanie. Tutaj możliwe jest zastosowanie nawet kabla, bo taki dron nie musi latać na duże odległości. Wykorzystanie robotów sprawdza się przede wszystkich w pracach obarczonych dużym ryzykiem oraz takich, które opierają się na fizyczności, są brudne i zwyczajnie nudne. W ten sposób maszyny zastąpiły nas w fabrykach, a obecnie wykorzystuje się drony do monitorowania pylonów mostów, turbin wiatrowych czy masztów komunikacyjnych.

Więcej o:
Komentarze (10)
Czy dron zabierze pracę dekarzom? W USA został skonstruowany robot, który może montować dachy
Zaloguj się
 • tigga_11

  Oceniono 6 razy 6

  Na razie widzimy tu latającą gwoździarkę. Na położenie materiału na dach chętnych nie ma.

 • pedro.666

  Oceniono 2 razy 2

  Dopóki dron dekarz nie zaciąga z góralska i nie mówi "koorva" co drugie słowo polscy pracownicy nie mają się czego obawiać, bo to jednak nie to samo, a Amerykańce też to czują

 • 11krzych

  Oceniono 1 raz 1

  >Zmodyfikowano ją więc tak, by gwoździe mogły być mocowane jedynie przy kontakcie z powierzchnią.
  Poważnie? To nie jest typowe rozwiązanie w gwoździarce?

 • sopoko-spoko

  0

  Dekarz z elektryczną gwoździarką wbija od 3 do 5 gwoździ na sekundę.

 • achaszwerosz

  0

  Najwyżej zabierze pracę imigrantom, hamerykanie i tak nie potrafią wbijać gwoździ.

 • autonomy

  Oceniono 4 razy 0

  "Czy dron zabierze pracę dekarzom?"

  Heh, to tak jakby zadać pytanie czy opłaca się kupić drożej, żeby sprzedać taniej.
  Taka technika jest bardzo droga i raczej mało kogo na nią stać, przynajmniej w Polsce, na budowę dachu tym sposobem, tak więc zanim zadamy pytanie czy dron cokolwiek zabierze, warto byłoby najpierw się spytać, czy jest sens lub czy stać nas, żeby temu dronowi a w zasadzie użytkownikowi drona coś dać.
  Teraz druga strona monety. Jeżeli dekarze będą zawyżać ceny swoich usług, a droniarze je zaniżą, to wtedy tak - dron zabierze pracę dekarzom.
  Mam nadzieję, że mój komentarz rozjaśnił pewne mechanizmy zachodzące w ekonomii.

 • lotus2008

  Oceniono 1 raz -1

  A caly wielki i zajebisty artykul Gazety, inzynierowie z uniwerku Michigan strescili w opisie do filmiku na YT:
  "University of Michigan engineers attached a nail gun to an autonomous octocopter and demonstrated that it can successfully tack a shingle onto a roof".

  Fajny jest tez jeden z komentarzy:
  "1 year later, the entire roof is done."

 • sselrats

  Oceniono 1 raz -1

  Eeee, i tak nie chcieli pracowac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX