NASA pozwala sprawdzić kiedy nad naszymi głowami przelatuje Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Budowę ISS (International Space Station), czyli Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpoczęto w 1998 roku. Dwa lata później zamieszkali na niej pierwsi astronauci. ISS do dzisiaj się rozrasta, dodawane są do niej kolejne moduły, a na jej pokładzie pojawiają się kolejne osoby. Na stacji prowadzone są liczne eksperymenty, które mają m.in. dostarczyć danych co do tego jak zachowuje się ciało człowieka w przestrzeni kosmicznej.
Obserwacja nieba jest wyjątkowo ciężka szczególnie w miastach, gdzie łuna światła utrudnia dostrzeżenie nawet gwiazd. W ostatnim czasie problemy mają także naukowcy, którzy korzystają ze specjalnych obserwatoriów na odludziu, by światło nie utrudniało ich badań. Jednak nawet tam występują problemy, ze względu na satelity Starlink, firmy SpaceX, której założycielem jest Elon Musk. Ostatnio na orbitę wystrzelił on 60 kolejnych urządzeń, które krążą po niskiej orbicie. Odbijają one zbyt dużo światła i zakłócają przebieg obserwacji, o czym informują kolejni naukowcy. Na szczęście obserwacja ISS jest możliwa nawet gołym okiem w miastach, ponieważ jest to jeden z trzech najjaśniejszych obiektów widocznych na nieboskłonie.
W celu ułatwienia tego, NASA umożliwia sprawdzenie, kiedy ISS przeleci nad naszym miastem
Narzędzie Spot The Station dostępne jest na rządowej stronie NASA od 2016 r. Umożliwia sprawdzenie aktualnego położenie ISS, a także tego kiedy stacja będzie przelatywała nad naszym miastem. Wtedy można dostrzec ją gołym okiem, ale pełnię doznań zapewni dobry teleskop (bez niego stacja będzie wyglądać jak wyjątkowo szybki samolot). Ten jednak trzeba dobrze ustawić, ponieważ Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pędzi po orbicie z prędkości 7,66 km/s, a więc Ziemię okrążą w ciągu doby średnio 15,54 raza. Dlatego na niebie można dostrzec ją przez zaledwie kilka minut, a czasami nawet krócej. By to zrobić, trzeba znać oczywiście godzinę jej pojawienie się na niebie i własnie w tym pomaga Spot The Station, które jest banalnie łatwe w użyciu. Należy jedynie wpisać miejscowość, by po chwili pokazał się “rozkład jazdy” ISS.
-
Spóźnialscy stracą prawo do 500 plus. Do kiedy trzeba złożyć wniosek o świadczenie?
-
Izrael światowym liderem szczepień przeciw COVID-19. Ale są wobec niego też oskarżenia [WYKRES DNIA]
-
PIT. Są nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć?
-
Brexit uderza w szkockich rybaków. Czują się oszukani przez Johnsona. "Nasi klienci się wycofują".
-
RMF FM nieoficjalnie: Służby dostały rekomendację. Będą masowe kontrole firm łamiących restrykcje
- Przez pandemię lotniczy ruch pasażerski w rok zmalał o 60 proc. IATA: wróci do normy najwcześniej za trzy lata
- Mamy tyle aut elektrycznych co USA i Chiny kilka lat temu. Niemcy rejestrują tyle w tydzień
- Nord Stream 2 znów buduje gazociąg na niemieckich wodach
- Producenci turbin przygotowują się do spalania wodoru
- Zakaz handlu. Czy 17 stycznia to niedziela handlowa? Czy sklepy będą jutro otwarte?