Microsoft już wkrótce porzuci Windows 7. 15 stycznia 2020 roku jego użytkownicy staną się bezbronni

Daniel Maikowski
15 stycznia 2020 r. Microsoft zakończy wsparcie dla Windows 7. Użytkownicy, którzy nie przesiedli się na nowszy system, samodzielnie będą musieli zadbać o bezpieczeństwo.

Microsoft zobowiązał się, że będzie świadczyć pomoc techniczną dla Windows 7 przez 10 lat. System miał premierę 22 października 2009 roku. Teoretycznie okres wsparcia już się zakończył. Firma z Redmond nieco go jednak wydłużyła, ale jedynie do 14 stycznia 2020 roku.

Co stanie się po 14 stycznia 2020?

Po tej dacie wsparcie techniczne i aktualizacje oprogramowania z witryny Windows Update pomagające chronić Twój komputer nie będą już dostępne dla produktu

- czytamy w oficjalnym komunikacie Microsoftu.

W praktyce oznacza to, że jeśli 15 stycznia w systemie Windows 7 zostanie wykryta groźna luka, to Microsoft nie będzie miał obowiązku jej naprawić. To kiepska wiadomość dla użytkowników tego systemu, których komputery mogą stać się łakomym kąskiem dla cyberprzestępców.

Oczywiście, w sytuacjach nadzwyczajnych firma z Redmond może wypuścić aktualizację, która naprawi jakąś usterkę. W tym miejscu warto przypomnieć rok 2017 i globalny atak hakerski z wykorzystaniem oprogramowania ransomware WannaCry na komputery z Windowsem XP. Wówczas Microsoft załatał system, mimo że wsparcie techniczne dawno dobiegło końca. 

WannaCry był jednak sytuacją wyjątkową. Co do zasady, Microsoft nie ma obowiązku, aby dalej przejmować się użytkownikami Windows 7. Poza kwestiami bezpieczeństwa muszą oni także pogodzić się z faktem, że niektóre nowsze wersje ich ulubionych aplikacji nie będą dalej działać wraz z Windowsem 7. System ten powoli porzucany jest bowiem również przez deweloperów.

Microsoft zachęca do przesiadki na Windows 10

Oczywiście Microsoft nie może nas zmusić do przesiadki na nowszą wersję swojego systemu. Po zakończeniu wsparcia technicznego komputery z "Siódemką" będą się uruchamiać, a większość funkcji systemu będzie działać. Firma będzie jednak próbowała przekonać nas do porzucenia tej podstarzałej już platformy. W jaki sposób?

Już 15 stycznia użytkownikom Windows 7 wyświetlony zostanie pełnoekranowy komunikat, który poinformuje ich o zakończeniu wsparcia technicznego dla systemu. Microsoft ostrzeże ich, że system nie będzie otrzymywał aktualizacji, a ich komputer jest narażony na niebezpieczeństwo.

Komunikat wyświetli się jednorazowo. Zamykając go, będziemy mogli wybrać opcję "Nie przypominaj mi później", dzięki czemu Microsoft nie będzie nas męczył kolejnymi ostrzeżeniami i komunikatami. To dobrze, bo w przeszłości firma bywała bardziej natrętna.

Mam Windows 7. Czy powinienem się przesiadać?

Moim zdaniem tak. Choć Windows 7 jest jednym z najlepszych systemów w historii Microsoftu, to jednak obecnie jest już dość wiekową platformą. Niektóre popularne aplikacje już teraz przestały być z nim kompatybilne, a po 15 stycznia będzie ich jeszcze więcej.

O ile nie zachęcałbym nikogo z was do przesiadki z Windows 7 na Windows 8, to "Dziesiątkę" mogę polecić z czystym sumieniem. To stabilny system, z którego korzystam od lat. Szczerze powiedziawszy, nie pamiętam sytuacji, w której ten OS uległ awarii bądź potraktował mnie niebieskim komunikatem z informacją o krytycznym błędzie. Microsoft cały czas rozwija Windows 10. Pojawiają się nowe funkcje i usprawnienia, dzięki którym system jest coraz lepszy.

Więcej o:
Komentarze (60)
Microsoft wkrótce porzuci Windows 7. Jeśli z niego korzystasz, to za miesiąc zobaczysz pewien komunikat
Zaloguj się
 • orzelek2004

  Oceniono 24 razy 18

  Ja mam XP i jakoś się to kręci

 • wcegielski

  Oceniono 15 razy 13

  Z 10 kompletnie nie jestem w stanie pracować. Mam 7 professional i idealnie nadaje się do moich potrzeb. Mógłbym nawet wykupić abonament, ale zawsze ktoś musi uszczęśliwiać na siłę. Będę ostatnim człowiekiem, który porzuci 7

 • farcry3

  Oceniono 16 razy 10

  7 professional jest ok. WIN10 to robiła chyba hinduska gimbaza. Kafelki, duperleki...przerost formy nad treścią. 10-tka jest upierdliwa jak moja stara gdy przyjde napity..

 • dod201701

  Oceniono 9 razy 9

  Wiecie jak by śmigały nowe komputery, gdyby można na nich było zainstalowac Windowsa XP? Chyba najlepszy system jaki wyszedł od MS-a. Tylko wiadomo, że biznes soft-hard-warowy musi zarabiac. Niby dbamy o środowisko, a tony śmieci elektronicznych nikomu nie przeszkadzają.

 • phugoid

  Oceniono 8 razy 8

  "extended support" dla win7 dla korporacji potrwa do 2023 roku a juz teraz madrzy ludzie znalezli sposob jak uzytkownik domowy bedzie mogl skorzystac z tych aktualizacji, tak wiec jestem spokojny o swojego win7 i jego bezpieczenstwo :)
  a tak w ogole, "extended support" dla win xp zakonczyl sie w kwietniu tego roku, a wiec 18 lat po premierze, panie redachtosze, wiem, bo korzystalem :)

 • profes79

  Oceniono 12 razy 8

  Taak. "Zachęcania" przez MS do przesiadki na 10 ciąg dalszy. Tylko co jak już wszyscy będą mieli? "Ostatni człowiek, który nie miał MS Windows 10?" :P (dla tych co pamiętają Secret Service)

 • kawa_poranna1

  Oceniono 9 razy 5

  No tak - ale W7 działa znakomicie na kilku moich komputerach a jedynym powodem ma być to, że trzeba się przesiąść na W10?
  To jakbyś miał piękną owocującą jabłoń w ogrodzie a przychodzi hodowca jabłoni i mówi, że tę trzeba wyciąć i posadzić nową, co to ma lepsze owoce.
  Podobnie jak z wiaderkiem - kupiłeś lata temu, dobrze ci służy a przychodzi ktoś, kto mówi, że to stare trzeba wyrzucić bo produkują nowe i lepsze.
  A stare nadal ci dobrze służy.

 • kuba_wu

  Oceniono 7 razy 5

  Po przesiadce z 7 na 10 (czysty nowy os) firefox zaczął się ciąć.
  Co minutę-dwie zacina się na kilka sekund. Póki co, nie znalazłem na to rady. Żadne ustawienia systemu, upgrade ff, ani żadne porady z internetu nie działają.

 • najgorszy-sort-polakow

  Oceniono 4 razy 4

  a czy ms zrekompensuje mi zakup licencji autocada ? jeżeli tak to od jutra mogę używać w10

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX