Avast i AVG zbierają i sprzedają dane użytkowników. Google usunęło z Chrome ich rozszerzenia

Dyrektor wykonawczy Avasta przyznał, że firma zbiera i sprzedaje dane użytkowników. Są one anonimowe, ale Google i tak postanowiło usunąć część dodatków Avasta i AVG po raporcie twórcy Adblock Plus.
Zobacz wideo

Ondrej Vlce, nowy dyrektor wykonawczy Avasta w rozmowie z Forbsem przyznał, że firma zbiera i sprzedaje dane użytkowników. Nie ma co jednak doszukiwać się afery, ponieważ antywirus firmy jest darmowy, przedsiębiorstwo musi jakoś zarabiać, a wszystkie dane są anonimowe. Można było przewidzieć, że Avast zarabia w ten sposób, gdyż dane są - zwłaszcza dla firm marketingowych - bardzo wartościowym zasobem. Dochody firmy z tego tytułu to jednak zaledwie 5 proc. całego zysku firmy wynoszącego 427 milionów dolarów. Z kolei z rozwiązań spółki korzysta 435 milionów użytkowników, ich dane przyniosły zysk w wysokości 21 milionów dolarów, co oznacza że informacje pochodzące od jednego użytkownika przynosiły firmie 49 centów. Niewiele, ale skala i rozmiary firmy robią swoje. 

Chciałoby się pochwalić firmę za przejrzystość, ale dziwnym trafem nowe kierownictwo o tym fakcie wspomniało dopiero teraz, tuż po raporcie Wladimira Palanta. Twórca Adblock Plus opisał w nim nie do końca uczciwe działanie rozszerzeń Avasta i AVG. 

Google usuwa rozszerzenia Avasta i AVG do przeglądarki Chrome

Co ciekawe, dane zbierane przez Avasta, jak na ironię, służą też użytkownikom. Skupują je m.in wielkie firmy technologiczne, by wykorzystać do śledzenia zamówień - usprawnia to proces zakupów w internecie. Google tymczasem nie spodobały się praktyki AVG i Avasta. Ich dodatki do przeglądarki Chrome zostały usunięte, ze względu na zbyt szerokie i zbędne uprawnienia oraz gromadzenie zbyt dużej ilości danych. Z Chrome Web Store zniknęły Avast SafePrice, Avast Online Security i AVG SafePrice, ostała się tylko wtyczka AVG Online Security.

Więcej o:
Komentarze (13)
Avast i AVG zbierają i sprzedają dane użytkowników. Google usunęło z Chrome ich rozszerzenia
Zaloguj się
 • xttbx12

  Oceniono 5 razy 5

  Firma żyjąca ze zbierania danych o użytkownikach blokuje inną firmę zbierającą dane o swoich użytkownikach ;p Swoją drogą, ten ich antywirus to sam w działaniu przypomina wirusa. Do użytku domowego w zupełności wystarcza dziś Windows Defender, M$ naprawdę odrobił lekcje w kwestii swojego antywirusa.

 • c.t.k

  Oceniono 7 razy 3

  Klesze programy do obsługi parafii, te to dopiero zbierają dane. Oraz ploty. Potężna broń

 • 1948swierzy

  Oceniono 2 razy 2

  Już mija chyba trzy lata jak wykonałem przelew na którąś z wersji Avast. Były jakieś perturbacje w trakcie przelewu. Dostałem informację, że z braku wpłaty transakcja jest anulowana. Zwrotu nie otrzymałem. Teraz firma Avast przysyła na moją skrzynkę zaproszenie typu CHCEMY ABYŚ DO NAS WRÓCIŁ!!!
  Nie napiszę co ja odpisuję na takie zaproszenie. W tym miejscu robię STOP. NIE CHCĘ NAWET SŁYSZEĆ O TEJ FIRMIE. TYLKO PODZIWIAM (...nic więcej...)

 • sigit

  Oceniono 1 raz 1

  Alfons nigdy nie może pozwolić na pojawienie się w sieci nowego alfonsa - takie życie.

 • xynat

  Oceniono 1 raz 1

  Przyganiał kocioł garnkowi.

 • zx_hemi

  Oceniono 1 raz 1

  Matematyka jak zwykle mocną stroną redaktora

 • ryjaroslawa

  Oceniono 1 raz 1

  A pegasusa nikt się już nie boi?

 • awm10

  Oceniono 2 razy 0

  Nitras do pisiaków:
  "Wy wszyscy jesteście Banasiami"
  Avast może to sprzedać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX