Pierwsze ofiaromaty w kościołach już działają. Bezgotówkowe płatności coraz śmielej wchodzą do kościołów

W Archidiecezji Lubelskiej oraz Krakowskiej uruchomiono pierwsze ofiaromaty na kartę. Urządzenia umożliwiają złożenie ofiary, przeznaczenie pieniędzy na caritas czy na misje. Wszystko to bezgotówkowo.
Zobacz wideo

Kościół w tym roku poszedł z duchem czasu w wyjątkowo imponującym tempie. Watykan zapowiedział otwarcie katolickiego serwisu VOD, a niedawno na rynku pojawił się elektroniczny różaniec, który łączy się  z dedykowaną aplikacją do modlitw. W Polsce już w ponad 100 kościołach zainstalowano terminale płatnicze, a więc za posługę można zapłacić kartą. Ponadto episkopat zapowiedział instalację kolejnych takich urządzeń, a wszystko to w ramach akcji Polska Bezgotówkowa. Co więcej, Caritas i Mastercard razem współpracują nad stworzeniem zniczomatu oraz donacjomatu, który ma służyć do zbiórek charytatywnych.

W Lublinie i Krakowie powstał bezgotówkowy ofiaromat

Instalację urządzenia w Lubelskiej Archikatedrze zapowiedziano na początku listopada. O tym, że ofiaromat już działa, poinformował na swoi Twitterze ksiądz Adam Jaszcz, rzecznik Archidiecezji Lubelskiej.

Ofiaromat to odpowiedź na współczesne zapotrzebowanie, bo co dziesiąty Polak posługuje się kartami płatniczymi i dokonuje transakcji bezgotówkowo

- mówił ks. Adam Jaszcz w rozmowie z Radiem Lublin. Urządzenie obsługiwane jest dotykowo i pozwala na wybór wpłaty na jeden z trzech celów: Caritas, cele kultu religijnego lub misję. Płaci się oczywiście z użyciem karty. 

Także Archidiecezja Krakowska podzieliła się instalacją urządzenia na Twitterze. Jak widać, ofiaromaty znacząco się od siebie różnią. 

Ten w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach obsługuje firma FirstData, jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna. Krakowski ofiaromat był wzorowany na takich samych urządzeniach instalowanych w wielu krajach Europy (w Austrii, Hiszpanii, Francji, Anglii, Włoszech czy na Węgrzech).

Sami, w ramach swoich miejsc pracy lub działalności, realizujemy różne projekty w branży finansowej i elektronicznej. Tutaj chcieliśmy wyjść naprzeciw potrzebie komunikowanej do nas przez wiernych świeckich i księży, aby stworzyć możliwości składania ofiar bezgotówkowo

– mówi Marek Gołosiński zaangażowany w realizację przedsięwzięcia. Inne nazwy urządzenia to elektronicza taca, e-taca lub daromat. Samemu możemy wskazać wysokość wpłaty, a potwierdzenie jeśli zechcemy, dostaniemy SMS-em. 

Więcej o: