CES 2020: Lenovo ThinkBook Plus, czyli laptop z e-Ink. Co dwa ekrany to nie jeden

Bartłomiej Pawlak
Lenovo ThinkBook Plus to laptop wyposażony nie tylko w tradycyjny 13-calowy ekran, ale również dodatkowy wyświetlacz wykonany w technologii e-ink. Imituje papier i może wyświetlić np. odręczne notatki. To sposób Lenovo na oszczedność czasu użytkownika.
Zobacz wideo

Pamiętacie jeszcze targi IFA 2016 w Berlinie? Zachwycaliśmy się na nich Lenovo Yoga Bookiem - jednym z najbardziej niezwykłych urządzeń i chyba jedynym laptopem, który nie miał klawiatury. Tak, w miejscu tradycyjnych klawiszy był dotykowy panel, który mógł wyświetlać literki lub zamienić się panel do pisania rysikiem lub długopisem. Dwa lata później, podczas IFA 2018 Lenovo nieco zmieniło strategię i Yoga Book C930 zamiast dotykowej płytki miał ekran e-ink (też dotykowy), który nie tylko wyświetlał klawiaturę z touchpadem, ale i świetnie imitował papier.

Kolejne podejście Lenovo do technologii e-ink

Wygląda na to, że to nie koniec e-inków w urządzeniach Lenovo. Teraz, podczas targów CES 2020 w Las Vegas chiński producent pochwalił się notebookiem ThinkBook Plus. Na pierwszy rzut oka to typowy laptop wyposażony w 13,3-calowy wyświetlacz Full HD, klasyczną elegancką obudowę, tradycyjną klawiaturę i touchpad.

W rzeczywistości ThinkBook Plus jest jednak czymś więcej, bo na obudowie (od zewnętrznej strony) umieszczono ekran e-ink o przekątnej 10,8 cala. To panel wykonany w technologii, która wykorzystywana jest m.in. w czytnikach e-booków i imituje prawdziwy papier.

Lenovo ThinkBook PlusLenovo ThinkBook Plus fot. materiały prasowe

Do czego może się przydać dodatkowy ekran?

Lenovo tłumaczy, że laptop jest kierowany przede wszystkim do biznesu, a dodatkowy ekran ma pomóc w oszczędzaniu czasu. Przede wszystkim dlatego, że znacząco zwiększa naszą produktywność i wielozadaniowość. Z wyliczeń firmy wynika, że przeciętny pracownik marnuje ponad 2 godziny dziennie na ponownym skupianiu się na swoich zadaniach.

Ekran e-ink nie tylko daje dodatkową przestrzeń roboczą, ale również pozwala na wyświetlanie powiadomień i ważnych informacji, podczas gdy pokrywa laptopa jest zamknięta. Po elektronicznym papierze można też pisać dołączonym rysikiem, co pozwala na wygodne zapisanie odręcznych notatek lub szkiców, które mogą być wyświetlane przez cały dzień pracy.

To oczywiście nie koniec możliwości. Łatwo wyobrazić sobie, że dodatkowy ekran posłuży jako notatnik, z którego w subtelny sposób będzie można skorzystać np. podczas prezentacji. Ekran e-ink nie emituje światła (i niemal nie pobiera energii), dzięki czemu nie rzuca się w oczy, nie męczy ich i nie wpływa negatywnie na czas prasy na jednym ładowaniu.

Tanio nie będzie

Lenovo ThinkBook Plus jest wyposażony w procesor Intel Core 10. generacji (i7 w najlepszej wersji), maksymalnie 16 GB RAM i 512 GB pamięci na dysku SSD. Urządzenie ma trafić na rynek w marcu 2020 roku w cenie zaczynającej się od 1199 dolarów, czyli 4550 zł.

Poza laptopem z ekranem e-ink, Lenovo pokazało na targach CES w Las Vegas m.ni. nowe smukłe laptopy Lenovo Yoga Slim 7, Chromebooka Lenovo IdeaPad Duet i IdeaPad Flex 5 i 14-calowy Lenovo Yoga 5G, czyli pierwszy na świecie komputer z wbudowanym modułem obsługującym sieć 5G.

>>> Wszystkie nowości z targów CES 2020 w Las Vegas znajdziesz w TYM miejscu.

Więcej o: