Chiny. Pierwsza linia z inteligentnym pociągiem bez maszynisty. Rozwija prędkości do 350 km/h

W Chinach uruchomiono linię kolejową, po której porusza się pierwszy na świecie autonomiczny pociąg bez maszynisty. Maszyna będzie kursować z prędkością do 350 km/h, między miastami goszczącymi Zimowe Igrzyska Olimpijskie.
Zobacz wideo

W Chinach uruchomiono nowy odcinek trasy szybkiej kolei. Licząca 174 km trasa łączy Pekin z miastem Zhangjiakou, które będzie gościć sportowców podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku. Czas podróży między miastami skrócił się z 2-3 godzin do 47 minut, dzięki rozwijanej przez pociąg prędkości - do 350 km/h. Jak donosi CNN, nie jest to jednak zwykły pociąg szybkiej kolei, ponieważ nie kieruje nim człowiek i określany jest jako pierwsza jednostka tego rodzaju na świecie. Ponadto pojazd zasługuje na miano inteligentnego, nie tylko ze względu na swoją autonomiczność, ale także wyposażenie wewnątrz pojazdu.

Chiny uruchomiły kursy pierwszym inteligentnym pociągiem szybkiej kolei

Kursy nowego pociągu rozpoczęły się 30 grudnia z Beijing North Railway Station do Taizicheng Railway Station. Z 30 pociągów poruszających się na tym odcinku, sześć to jednostki inteligentne. Koszt przejazdu tej trasy waha się między 12 a 38 dolarami, jeśli wybierzemy inteligentny pojazd. Żeby jednak to zrobić, należy zarezerwować bilety dwa dni wcześniej.

Pociąg nie jest kierowany przez człowieka, ale na pokładzie znajduje się zawsze osoba, która nadzoruje podróż. Pojazd obsługuje sieć 5G, posiada inteligentne światła oraz 2718 czujników, które zbierają dane w czasie rzeczywistym, w celu wykrywania niebezpieczeństwa. Ponadto każde miejsce w pociągu wyposażone jest w dotykowy ekran, który służy jako panel kontrolny oraz bezprzewodowe ładowarki. Na stacjach roboty oraz system rozpoznawania twarzy pomagają pasażerom z bagażami oraz w wyborze kierunku, w którym mają się udać. Dzięki technologii podróż odprawa odbywa się bez żadnych papierów. 

Więcej o: