Huawei pokazał nowy smartfon z usługami Google. To odgrzewany kotlet w świeżym opakowaniu

Bartłomiej Pawlak
Huawei zaprezentował właśnie nowy smartfon. Nazywa się P30 Lite New Edition i jest wyposażony w Google Play i wszystkie usługi firmy z Doliny Krzemowej. Jak to możliwe, że chiński producent mógł wypuścić taki telefon pomimo blokady Donalda Trumpa?
Zobacz wideo

Huawei P30 Lite to jeden z bardziej udanych smartfonów Huawei ze średniej półki cenowej. Został wypuszczony na rynek w marcu 2019 roku i jest tańszym "odpowiednikiem" flagowych smartfonów Huawei P30 i P30 Pro. To że smartfon ma na karku już 10 miesięcy i wciąż cieszy się popularnością to dla chińskiego producenta szansa na podkręcenie sprzedaży.

Chińczycy wzięli więc P30 Lite na warsztat, lekko zmodyfikowali i wydali w zeszłym tygodniu, jako Huawei'a P30 Lite New Edition. Teraz smartfon trafił również do Europy, a niebawem powinien znaleźć się w Polsce.

Huawei P30 Lite New EditionHuawei P30 Lite New Edition fot. Huawei / consumer.huawei.com/uk/

Huawei New Edition, czyli P30 Lite po raz drugi

Huawei P30 Lite New Edition to trochę odgrzewany kotlet. Zmian nie jest bowiem dużo i ograniczają się do specyfikacji technicznej. Z zewnątrz smartfon wygląda bowiem niemal tak samo, jak "poprzednik". Nowością jest zastąpienie 4-gigabajtowych pamięci RAM kośćmi o pojemności 6 GB. To akurat spory plus, bo dla wielu osób 4 GB to zbyt mało, aby kupić w 2020 roku telefon Huawei z literką "P" w nazwie. Do tego dodano przestrzeni na dane, bo zamiast 128 jest 256 GB wolnego miejsca.

Pozostałe elementy specyfikacji są w zasadzie identyczne. Wciąż mamy "stary", dobry procesor Kirin 710, wciąż za wyświetlanie obrazu odpowiada ekran IPS o przekątnej 6,15 cali i rozdzielczości 2312 x 1080 pix i wciąż dostajemy te same trzy aparaty (główny 48 Mpix, szerokokątny 8 Mpix i kamerka do głębi ostrości 2 Mpix), które były w P30 Lite.

Co ciekawe, smartfon - pomimo, że zostaje wypuszczony już po nałożeniu głośnego bana przez Donalda Trumpa -  zachowa dostęp do sklepu Google Play i usług Google. Będzie też pracował pod kontrolą certyfikowanego, ale już nie najnowszego Androida 9.

Huawei P30 Lite New EditionHuawei P30 Lite New Edition fot. Huawei / consumer.huawei.com/uk/

Dlaczego Huawei zdecydował się na wypuszczenie P30 Lite New Edition?

Huawei P30 Lite New Edition jest zatem niemalże kopią wydanego w zeszłym roku P30 Lite. Skoro tak niewiele się zmieniło to dlaczego Huawei zdecydował się na wypuszczenie go pod nową nazwą. Najprawdopodobniej producent chce po prostu przedłużyć żywot tego modelu, a także odrobinę podkręcić sobie sprzedaż.

Od kilku miesięcy Huawei ma bowiem związane ręce. W związku z zakazem współpracy z Google (i innymi amerykańskimi firmami) Chińczycy nie mogą obecnie na nowych smartfonach instalować sklepu Google Play i usług takich jak Chrome, Dysk czy Mapy od firmy z Doliny Krzemowej. P30 Lite New Edition, jako "odgrzewany kotlet" ponownej certyfikacji nie potrzebował. 

To zresztą niejedyny smartfon korporacji z Shenzen, który został jedynie odświeżony (dzięki czemu zachował usługi Google). Pod koniec 2019 roku na rynku pojawił się Honor 9X, który jest nieco ulepszoną kopią Honora P Smart Z. Być może jednak Huawei w przyszłości nie będzie musiał uciekać się do takich zabiegów, bo szykuje się odwilż stosunków USA i Chin. W tym tygodniu podpisana ma zostać pierwsza część porozumienia kończącego spory handlowe obu krajów.

Huawei P30 Lite New Edition pojawi się 15 stycznia w firmowym sklepie Huawei w Wielkiej Brytanii, gdzie kosztować będzie 299 funtów (1475 zł). Na razie nie wiadomo, kiedy spodziewać możemy się go w Polsce.