To może być definitywny koniec smartfonów BlackBerry. TCL kończy ich produkcję i sprzedaż

Bartłomiej Pawlak
BlackBerry Mobile opublikowało oświadczenie, w którym informuje o zakończeniu współpracy z firmą TCL, co oznacza zaprzestanie produkcji oraz sprzedaży smartfonów legendarnej marki. Czy to definitywny koniec historii telefonów z logo BlackBerry?
Zobacz wideo

Gwoli przypomnienia, TCL od grudnia 2016 roku ma prawa do wykorzystywania marki BlackBerry. Od ponad trzech lat chińskie przedsiębiorstwo projektuje, produkuje i sprzedaje nowe smartfony na licencji BlackBerry. W tym układzie Kanadyjczycy z BlackBerry Limited odpowiadają jedynie za dostarczanie oprogramowania i cyberbezpieczeństwo w telefonach ze swoim logo.

W oświadczeniu, które BlackBerry Mobile opublikowało na Twitterze czytamy, że od 31 sierpnia 2020 roku TCL Communication nie będzie już sprzedawała smartfonów z obrazkiem jeżyn na obudowie. W wyniku zakończenia współpracy, Chińczycy stracą prawa do dalszego wykorzystywania wizerunku kultowej niegdyś marki z Kanady.

Co dalej ze smartfonami BlackBerry?

BlackBerry Mobile uspokaja posiadaczy smartfonów z logo jeżyny. Przez dwa kolejne lata, czyli do 31 sierpnia 2022 roku TCL będzie odpowiadało za naprawy gwarancyjne i pozagwarancyjne sprzętu z istniejącego już portfolio. TCL zobowiązuje się też do zapewnienia wsparcia tak długo, jak tylko wymaga tego prawo kraju, w którym dane urządzenie kupiono.

Jeśli zatem posiadacie już (lub do końca sierpnia zamierzacie kupić) smartfon od BlackBerry, nie ma powodów do obaw. Serwis gwarancyjny i dział wsparcia technicznego ma działać tak, jak dawniej, czyli do momentu zakończenia warunków gwarancji. Nowych premier smartfonów już jednak nie będzie.

Po wylicencjonowaniu marki przez TCL, BlackBerry słynęło przede wszystkim z bezpiecznych smartfonów z Androidem i fizyczną klawiaturą:

BlackBerry Key2 LEBlackBerry Key2 LE fot. Bartłomiej Pawlak, Berlin / Next.Gazeta.pl

To może oznaczać definitywny koniec BlackBerry

Czy BlackBerry już na dobre wypadnie z rynku smartfonów tego na razie? Nie wiadomo. W powyższym oświadczeniu firma TCL dziękuje partnerom, klientom i fanom za współpracę i wsparcie w ostatnich latach. Dziękuje też swoim pracownikom, którzy tworzyli zespół BlackBerry Mobilne, jednak zaznacza, że "przyszłość jest świetlana zarówno dla TCL Communication, jak i BlackBerry Limited".

Swoje podziękowania firmie TCL oraz zespołowi BlackBerry Mobile złożyło również samo przedsiębiorstwo BlackBerry Limited. Nie zdradza ono jednak dalszych planów dotyczących swojej marki. Nie wiadomo więc, czy firma zdecyduje się więc na podobną umowę z jakimkolwiek innym producentem. Z jednej strony nie jest to wykluczone, z drugiej wyniki sprzedaży telefonów z logo BlackBerry nie napawały optymizmem.

Doprowadzenie do sytuacji, aby smartfony BlackBerry na siebie zarabiały może być niezwykle trudne, dlatego firma może po prostu dać sobie spokój z tym biznesem i skupić się na tworzeniu oprogramowania dla firm i innych zadaniach, które aktualnie realizuje.

Więcej o: