Kosmiczny rekord. Astronautka NASA najdłużej przebywającą kobietą na orbicie. Sojuz wrócił na Ziemię

We wtorek 6 lutego w Kazachstanie wylądował statek Sojuz MS-13. Na jego pokładzie znajdowała się astronautka NASA, Christine Koch, która stała się najdłużej przebywającą w kosmosie kobietą.

W październiku amerykańska astronautka Christine Koch razem z inną astronautką, Jessicą Meir, odbyła pierwszy spacer kosmiczny z udziałem wyłącznie kobiet. Podczas wyjścia astronautki wymieniały baterię w zewnętrznej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS):

Zobacz wideo

Christine Koch wróciła na Ziemię 6 lutego 2020 roku, na pokładzie statku Sojuz MS-13, wraz Włochem Lucą Parmitano z Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Rosjaninem Aleksandrem Skworcowem z Roskomosu. Amerykańska astronautka tym samym po raz kolejny stała się bohaterką historycznego wyczynu.

Astronautka NASA, Christine Koch, ustanowiła rekord i stała się najdłużej przebywającą w kosmosie kobietą

40-letnia Christine Koch na orbicie spędziła 328 dni, co jest rekordem wśród astronautek. Poprzedni również należał do astronautki z NASA - Peggy Whtison w kosmosie przebywała przez 289 dni. Misja Christine Koch daje naukowcom szansę na obserwację efektów, jakie długi pobyt w kosmosie ma na kobiety. Zebrane informacje mają posłużyć między innymi w planowaniu misji Artemida, która zakłada powrót do załogowych misji na Księżyc do 2024 roku i w przygotowaniu ludzi do wypraw na Marsa

Koch na orbicie znalazła się 14 marca 2019 roku. Przebywając w kosmosie przez 328 dni, stała się drugim amerykańskim astronautą w ogóle, pod względem długości przebywania na orbicie podczas jednej misji. Pierwszym jest Scott Kelly, który w kosmosie był przez 340 dni. Zapewniło jej to także siódme miejsce, pod względem łącznego czasu w kosmosie pośród wszystkich Amerykanów z jedną lub większą liczbą misji kosmicznych.  

Więcej o:
Komentarze (4)
Kosmiczny rekord. Astronautka NASA najdłużej przebywającą kobietą na orbicie. Sojuz wrócił na Ziemię
Zaloguj się
 • jac_l_w

  Oceniono 10 razy 2

  328 dni na orbicie, to rzeczywiście rewelacyjny wynik. Najlepsza w tej dziedzinie laska, jaką kiedyś poznałem, była w stanie orbitować najwyżej 2 tygodnie.

 • supermarjan

  Oceniono 3 razy 1

  krycha, TA KRYCHA, orbituje niemal całe życie, i dodatkowo - zleźć z orbity nie chce....
  to jest rekord a nie takie tam.....

 • krzysztof_ptk

  0

  Wow - w uniwersytecie Jagielońskim wisi obraz Kopernika. Wtedy byłby UJ na 1 miejscu na świecie. Dzisiaj jest na 400. Podobnie jak kosmiczny program PiSu za 500 lat plus dwa lata będziemy w kosmosie..

 • wino0000006

  Oceniono 11 razy -9

  Wow - a kiedy zrobiła pierwszą kupkę? Podobno chciały babuty zrównania z mężczyznami, a teraz chwalą się z każdej zwykłej rzeczy jaką mężczyźni robią na co dzień.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX