iPhone wkrótce otworzy twój samochód. Apple pracuje nad funkcją CarKeys

Funkcja CarKey pozwoli nam otworzyć i uruchomić samochód, wykorzystując do tego iPhone'a lub Apple Watcha oraz technologię NFC.
Zobacz wideo

Z doniesień serwisu 9to5Mac wynika, że ślady funkcji CarKey, której Apple wciąż oficjalnie nie potwierdził, pojawiły się w udostępnionej w tym tygodniu wersji beta systemu iOS 13.4

Pomysł jest prosty. Właściciele iPhone'ów czy też zegarków Apple Watch będą mogli otwierać i odpalać swoje samochody za pomocą "cyfrowego kluczyka". Oczywiście, aby skorzystać tej funkcji nasze auto musi być kompatybilny z technologią NFC.

Aby skorzystać z nowej funkcji, będziemy musieli najpierw sparować smartfon z pojazdem. W tym celu konieczne będzie przyłożenie iPhone'a do czytnika NFC w aucie, a następnie dodanie samochodu do aplikacji Wallet, która obecnie przechowuje informacje na temat kart płatniczych.

Co ciekawe, z informacji serwisu 9to5Mac wynika rwónież, że "cyfrowym kluczykiem" będziemy mogli podzielić się również z naszymi przyjaciółmi i członkami rodziny. Wówczas będą oni mogli otworzyć nasz samochód, zbliżając do niego swojego iPhone'a czy Apple Watcha.

Jeśli zapaliła się wam w tym momencie czerwona lampka z napisem: "To świetna okazja dla złodziei"- to nie jesteście sami. Oczywiście Apple pomyślał o dwuetapowej weryfikacji. Auto odblokujemy tylko wtedy, gdy wpiszemy kod PIN lub w inny sposób potwierdzimy tożsamość.

Co sądzicie o pomyśle firmy z Cupertino? Czy bylibyście gotowi skorzystać z funkcji CarKey?

Apple eksperymentuje. Firma pracuje nad AirTags

Z informacji przekazanych przez Ming-Chi Kuo na łamach serwisu Macrumors wynika, że już w pierwszej połowie roku Apple zaprezentuje nowy produkt. Chodzi o niewielkie urządzenia (tagi), które moglibyśmy przyczepiać do innych przedmiotów, aby łatwiej je zlokalizować.

O tym, że Apple może pracować nad takim gadżetem w branży mówiło się od pewnego czasu, a dowodem na to miał być fakt, że w kodzie źródłowym systemu iOS 13 pojawiła się nazwa "AirTags". Kuo sugeruje, że tagi Apple działałyby w oparciu o technologię Ultra Wideband, która może dostarczać bardziej precyzyjne informacje o lokalizacji niż Bluetooth czy też Wi-Fi.

Więcej o: