iPhone'y były celowo spowalniane przez Apple. Teraz firma musi zapłacić 25 mln euro i publicznie przeprosić

Apple spowalniało celowo iPhone'y, o czym wiemy już od pewnego czasu. Firma jednak nie informowała o tym użytkowników, w czym francuska instytucja zajmująca się prawami konsumentów dopatrzyła się winy. Apple zgodziło się zapłacić karę i opublikować oświadczenie na temat sytuacji.
Zobacz wideo

Apple spowalniało swoje telefony, "w trosce o użytkownika". Polegało to na tym, że iPhone'y z wysłużoną baterią zwalniały działanie, by uniknąć niespodziewanego wyłączenia się. Remedium na to była wymiana baterii, ale wielu użytkowników miało za złe, że Apple nie informowało o tym działaniu i nie dało im możliwości wyboru. Firma ostatecznie wysłuchała klientów i dodała możliwość wyłączenia tej funkcji. Nie udało jej się jednak uniknąć konsekwencji podejmowania decyzji za użytkowników.

Apple za spowalnianie iPhone'ów musi zapłacić 25 mln euro kary i wystosować komunikat 

Francuska Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji, Konsumentów i Zwalczania Oszustw zawarła z Apple ugodę. Instytucja doszukała się nieuczciwych praktyk stosowanych przez amerykańską firmę wobec klientów. W związku z tym Apple musi zapłacić 25 mln euro kary, kwotę względnie niską dla takiej korporacji, podaje MacRumors. Sprawa ciągnęła się od 2017 roku, a oprócz kary pieniężnej, Apple zgodziło się na opublikowanie oświadczenia na swojej stronie internetowej we Francji. Komunikat będzie musiał widnieć na stronie przez miesiąc, a w jego treści Apple musi poinformować o swoich nieuczciwych praktykach.

To kolejna kara, jaka została nałożona na Apple w ostatnich tygodniach. Ta jednak jest dużo mniej dotkliwa, ponieważ za naruszenie patentów WiFi firma musi zapłacić ponad 800 mln dolarów. Z kolei problemy z bateriami, też nie są obce Apple. Niedawno przedsiębiorstwo zmuszone było do wymiany wadliwy etui, a jeszcze wcześniej ogłosiło program wymiany wadliwych baterii.

Więcej o:
Komentarze (19)
iPhone'y były celowo spowalniane przez Apple. Teraz firma musi zapłacić 25 mln euro i publicznie przeprosić
Zaloguj się
 • kukimonster-online

  Oceniono 16 razy 4

  Haha i co srajfoniarze? Sami sie przyznali ze wasz oszukuja.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 2 razy 2

  Ostatnio w Apple odmówiono mi wystawienia FV, chociaż 23% podatku VAT było wliczone w cenę (zapłata kartą). Facet tłumaczył, że mają w licencji działalności na terenie Polski, że nie muszą wystawiać faktur VAT. Kwota była ponad 600 zł, więc na pewno nie chodzi o uproszczone paragony do 450 zł.

 • hopsasaitralala

  Oceniono 1 raz 1

  No i komu zapłacili te 25 mln?

 • fakej

  Oceniono 1 raz 1

  Wystarczyło rzucić odpowiednim komunikatem do logów jak normalnie robi większość systemów na pecety jak np. przegrzewa się procek.

 • wiko_g.pl

  0

  Niech zapłacą jeszcze za: brak siri po Polsku może by tak mapy zaktualizowali no i żeby gniazdo do ładowania się nie zapychało a cen e niech wyślą w kosmos.

 • Bafloski

  Oceniono 1 raz -1

  ... mój PC z w.7 śmigał przez 10 lat bo miałem wyłączone wszystkie aktualizacje i zaporę Windowsa. Za ochronę służymy mi tylko AV czasem jakoś odkurzacz na zbędne pliki.

 • robert070475

  Oceniono 5 razy -1

  Eeeee tam pomowienia. Przecież Apple nie robi ze swoich klientów durni. Jak trzeba zapłacić zrób z chęcią zapłacą 😂😂😂😂

 • druga_wieza

  Oceniono 2 razy -2

  No co za przypadek...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX