Upada największa regionalna linia lotnicza w Europie. Koronawirus dobił Flybe

W czwartek rano brytyjski nadzór lotniczy ogłosił, że linie lotnicze Flybe trafiły pod nadzór administracyjny. Wcześniej firma poinformowała pasażerów, że jej wszystkie loty zostały odwołane ze skutkiem natychmiastowym.
Zobacz wideo

Flybe z problemami finansowymi zmagało się od pewnego czasu. Dwa miesiące temu brytyjski rząd ogłosił plan ratunkowy, na mocy którego największa regionalna linia lotnicza w Europie miała otrzymać pożyczkę w wysokości 100 mln funtów. To jednak nie wystarczyło.

Wszystkie loty zostały odwołane, a działalność w Wielkiej Brytanii zostaje wstrzymana ze skutkiem natychmiastowym

- ogłosiło Flybe w komunikacie.

Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego potwierdził, że linie Flybe trafią pod nadzór administracyjny. "Pasażerowie Flybe są proszeni o dokonanie alternatywnych uzgodnień dotyczących podróży za pośrednictwem innych linii lotniczych, przewoźników kolejowych lub autokarowych" - zaznaczono.

Jak zauważają eksperci, gwoździem do trumny dla Flybe stała się epidemia koronawirusa. W ostatnich tygodniach wielu pasażerów linii lotniczych zdecydowało się na anulowanie swoich rezerwacji i rezygnację z podróży. Te problemy w dużym stopniu dotknęły również Flybe.

Zagrożone ponad 2 tys. miejsc pracy

Obecnym właścicielem Flybe jest konsorcjum Connect Airways, stworzone przez Virgin Atlantic, Stobart Group oraz Cyrus Capital. Linie, które obsługują ruch pasażerski m.in. na lotniskach w Belfaście, Suthampton, Manchesterze i Birmingham, zatrudniają ponad 2000 osób.

Warto zaznaczyć, że z problemami zmaga się także samo Virgin Atlantic. W środę firma ogłosiła wprowadzenie środków zaradczych, wśród których wymienia się obniżenie wynagrodzenia kadry kierowniczej i zamrożenie podwyżek. Powodem tej decyzji są obawy przed koronawirusem, które tylko w ubiegłym tygodniu sprawiły, że liczba rezerwacji spadła o prawie 50 procent.

Flybe to kolejna brytyjska lotnicza, która upadła w ciągu ostatniego roku. W październiku 2019 r. bankructwo ogłosiły linie należące do najstarszego w kraju biura podróży Thomas Cook.

Więcej o:
Komentarze (57)
Upada największa regionalna linia lotnicza w Europie. Koronawirus dobił Flybe
Zaloguj się
 • kiesier

  Oceniono 30 razy 20

  Lot chętnie wciąga bankrutujące linie, najchętniej z flotą w wieku 25+ i wysoko opłacaną załogą.
  Przez kolejne lata polski podatnik będzie mógł dumnie wykazać się i utrzymywać takiego trupa żeby tylko rząd mógł ogłosić jaką to potęgą lotniczą jesteśny.

 • this.man

  Oceniono 22 razy 14

  Ciekawe co zrobi LOT wraz ze swoim niedawno kupionym przewoźnikiem "wakacyjnym" Condor? Zbankrutuje? Teraz już wiadomo dlaczego nie było chętnych na zakup tych linii. Analitycy innych przewoźników obserwowali co się dzieje na świecie w odróżnieniu od "analityków" naszych linii, którzy w tym czasie mieli "sny o potędze" polskiego narodowego przewoźnika.

 • dynia71

  Oceniono 22 razy 14

  a nasi przed chwilą kupili concorda... to też linia widmo, same kredyty. 2 mld PLN w zlew.

 • mer-llink

  Oceniono 15 razy 13

  PiSie: kupuj!
  Rzadka okazja.
  Kolejny bankrut do Twego wieńca chwały!

 • ps11111ps

  Oceniono 6 razy 6

  LOT ich wciągnie jak kura dżdżownice

 • mcguirre

  Oceniono 6 razy 6

  To ogromna szansa dla LOT i PGL na utopienie paru miliardów. Trzeba przejąć a potem się zobaczy.

 • Wojciech Joński

  Oceniono 8 razy 6

  Takich padniętych linii lotniczych to do końca roku będzie mnóstwo. LOTowi to nie grozi, bo rząd dorzuci kasę, tak zrobił z TVP. Dopiero po audycie będziemy wiedzieli jak rządził PIS. Obawiam się, że niezłe kwiatki wyjdą !

 • luzuj

  Oceniono 6 razy 4

  Coś czuje, że Condor już się odbija LOT'owi i to mocno.... Ci z dobrej zmiany to dopiero mają farta do interesów...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX