Apple Watch z kolejną funkcją ratującą życie. Szereg nowych możliwości w tym mierzenie poziomu tlenu we krwi

Apple Watch dostanie sporo nowych funkcji, które odkryto we fragmentach kodu oprogramowania iOS 14. Wśród nich pojawi się mierzenie poziomu tlenu we krwi, co jest kolejną możliwością ratowania życia przez tego smartwacha. Oprócz tego pojawi się możliwość monitorowania snu czy personalizacji tarczy zegarka.

Portal 9to5mac dotarł do fragmentów kodu iOS 14, który powinien zadebiutować na jesień, wraz z oprogramowaniem do inteligentnych zegarków, tj. watchOS 7. Znaleziono tam między innymi nowe funkcje, jakie dostanie Apple Watch. Nie wiadomo niestety czy do korzystania z nich będzie konieczny nowy Apple Watch Series 6, czy wystarczy aktualizacja systemu. 

Wśród mniej znaczących zmian pojawi się aktualizacja tarczy infograf oraz większa możliwość personalizowania tarczy inteligentnego zegarka. Będzie można tworzyć tarcze z własnych zdjęć i nawet udostępniać je innym osobom. Apple Watch ma też w końcu zostać wyposażony w opcję monitorowania snu. Rodzice uzyskają opcję ograniczenia możliwości smartwatcha na czas szkoły, dzięki funkcji SchoolTime. W trakcie zajęć rodzic będzie mógł sterować zegarkiem z pomocą iPhone'a. Najciekawsza wydaje się jednak nowa funkcja dotycząca zdrowia. 

Zobacz wideo

Apple Watch jeszcze skuteczniej może ratować życie

Funkcje monitorowania funkcji życiowych w zegarku Apple, połączone z możliwością powiadomienia bliskich oraz służb medycznych, zdążyły już uratować kilku osobom życie. Apple Watch jest m.in. w stanie wykryć upadek i spytać użytkownika, czy wszystko w porządku. Jeśli wyłączymy alert, to nic się nie dzieje, jeśli jednak nie dajemy znaku życia, smartwatch wyśle wiadomość m.in. z naszą lokalizacją na numer alarmowy i do ustawionego wcześniej zaufanego kontaktu. 

Obecnie inteligentne zegarki firmy z Cupertino mogą monitorować rytm bicia serca, a oprócz powiadomień o upadku, Apple Watch ma również wysyłać wiadomości w przypadku spadku poziomu tlenu we krwi. Monitorowanie poziomu tlenu może uratować życie i zdrowie jeszcze większej liczbie osób, ponieważ wystarczy, że ten spadnie z 95-100 do 80 proc, by wystąpiło m.in. upośledzenie czynności serca i mózgu. Oznacza to też możliwość zatrzymania akcji serca. Apple, by zapobiegać takim sytuacjom, pracuje nad wykrywaniem poziomu tlenu, ale nie jest jasne, w jaki sposób będzie uzyskiwana ta informacja. Możliwe, że firma skorzysta z elektrokardiogramu, który może zostać wykorzystany także podczas monitorowania snu. 

Więcej o: