PlayStation 5. Sony ujawnia szczegóły. SSD ma być kluczem do sukcesu

Daniel Maikowski
Podczas niezbyt porywającej, ale bogatej w szczegóły techniczne prezentacji, Mark Cerny, główny architekt PlayStation 5, zaprezentował specyfikację konsoli Sony. Największą rewolucją jest szybka pamięć SSD, która sprawi że zapomnimy o ekranach ładowania.
Zobacz wideo

Gdy spojrzymy jedynie na suche liczby, to PlayStation 5 jawi się jako urządzenie o nieco słabszej wydajności niż Xbox Series X. Sercem konsoli jest zmodyfikowany układ AMD oparty na nowej architekturze Ryzen 2 i wyposażony w 8 rdzeni oraz 16 wątków z taktowaniem 3,5 GHz.

Układ graficzny to natomiast jednostka oparta na architekturze RDNA 2 wyposażona w 36 bloków CU (Compute Units) z maksymalnym taktowanie 2,23 GHz. PS5 dysponuje mocą 10,28 TFLOPS (terflopsów). Dla porównania, Xbox Series X może pochwalić się mocą 12 TFLOPS.

Podobnie, jak konsola Microsoftu, PS5 również zaoferuje technologię sprzętowego ray tracingu. Konsola zostanie wyposażona w 16 GB pamięci VRAM typu GDDR6 o przepustowości 448 GB/s.

PlayStation 5PlayStation 5 fot. Sony

PlayStation 5. SSD ma być asem w rękawie

Mark Cerny większość swojej prezentacji poświęcił technologii SSD. Trudno się dziwić, bo Sony szykuje tu małą rewolucję. PS5 dysponuje dyskiem SSD PCIe 4.0 o pojemności 825 GB, który został połączony 12-kanałowym intefejsem z płytą główną. Dzięki nowemu mechanizmowi kompresji danych Kraken, pamięć masowa zaoferuje przepustowość na poziomie 5 GB/s.

Dla porównania, przepustowość pamięci SSD w Xbox Series X to  ok. 2,4 GB/s, a przepustowość dysku twardego w PlayStation 4 to... 100 MB/s. Podczas prezentacji Mark Cerny tłumaczył, że tak wydajna pamięć SSD w PS5 sprawi, że z gier praktycznie znikną niesławne ekrany wczytywania.

Pamięć w PS5 będziemy mogli rozszerzyć za pomocą dysku SSD NVMe M.2 lub dysku HDD. W tym drugim wypadku nie będzie można instalować gier dedykowanych na PS5. Zainstalujemy na nim jedynie tytuły z PlayStation 4, które uruchomimy w trybie wstecznej kompatybilności.

A jeśli o wstecznej kompatybilności mowa, to podczas konferencji Mark Cerny zapewnił również, że na PlayStation 5 uruchomimy większość tytułów z obecnej generacji. Dlaczego większość, a nie wszystkie? Cerny tłumaczył, że każda z gier musi zostać pod tym względem dokładnie sprawdzona, a ponieważ biblioteka PS4 liczy ponad 4000 tytułów, to ten proces wciąż trwa.

PlayStation 5PlayStation 5 fot. Sony

PlayStation 5. Czekamy na cenę i datę premiery.

Największą zagadką nadal pozostaje cena urządzenia i dokładna data premiery. Sony wcześniej zapowiadało, że PS5 trafi do sklepów w okresie świątecznym 2020 roku. Podczas konferencji Mark Cerny powtórzył tę deklarację, co daje nadzieję, że konsola nie zanotuje opóźnienia.

Oto szczegółowa specyfikacja konsoli PlayStation 5:

 • CPU: x86-64-AMD Ryzen™ “Zen 2”; 8 rdzeni / 16 wątków (3,5 GHz);
 • GPU: AMD Radeon™ RDNA 2  (2,23 GHz i 10,3 TFLOPS;
 • RAM: 16  GB GDD46 (448 GB/s);
 • SSD: 825 GB;
 • Ultra HD Blu-ray.
Więcej o:
Komentarze (5)
PlayStation 5. Sony ujawnia szczegóły. SSD ma być kluczem do sukcesu
Zaloguj się
 • zimochm

  Oceniono 2 razy 2

  Maikowski pseudodziennikarzolu co to jest "PS5 dysponuje dyskiem SSD PCIe 4.0 o pojemności 825 GB/s" ? Sami kretyni pracują w wyborczej

 • pis-klamie-inni-tez

  Oceniono 1 raz 1

  Xbox Series X też ma mieć 5 GB/s. A ma większy dysk i o ponad 10% wydajniejszą grafikę
  I/O Throughput: 2.4 GB/s (Raw), 4.8 GB/s (Compressed, with custom hardware decompression block)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX