iPhone 12 prawdopodobnie nie zadebiutuje we wrześniu. Produkcja smartfonów ma być opóźniona

Bartłomiej Pawlak
Zdaniem "WSJ" Apple opóźniło start produkcji iPhone'a 12, przez co firma nie wyrobi się z przygotowaniem smartfonów do września. Nie jest pewne jakie decyzje, podejmie amerykański producent, ale wyczekiwanych flagowców raczej nie zobaczymy wtedy, co zwykle.
Zobacz wideo Walka z pandemią czy totalna inwigilacja? Jak działa Contact Tracing od Google i Apple? [TOPtech]

Nadchodzące iPhone'y 12 to z pewnością jedne z najbardziej wyczekiwanych smartfonów 2020 roku. Wiemy już o nich całkiem sporo. Wedle nieoficjalnych informacji Apple, ma wprowadzić spore zmiany w designie smartfonów i znacznie ulepszyć nową serię flagowców względem zeszłorocznej. Wciąż tajemnicą pozostaje jednak data premiery.

Tradycyjnie Apple wydaje nowe smartfony z najwyższej półki raz do roku - w połowie września. Od tej reguły w ostatnich latach był tylko jeden wyjątek. iPhone X, czyli smartfon stworzony z okazji 10. rocznicy serii został pokazany wraz z iPhone'ami 8 we wrześniu, jednak do przedsprzedaży wszedł pod koniec października, a do klientów trafił dopiero w listopadzie.

iPhone'y 12 mogą zostać opóźnione

Czy iPhone'y 12 trafią do sklepów zgodnie z planem? Z tygodnia na tydzień staje się to coraz bardziej wątpliwe. Wiadomo bowiem, że ostatni kryzys, który zmusił pracowników Apple do pracy zdalnej i przerwał łańcuch dostaw mocno dał się we znaki amerykańskiemu producentowi. O tym, że nowe iPhone'y mogą być opóźnione mówił już zresztą nieoficjalnie Bloomberg w połowie kwietnia. Z informacji agencji wynikało, że smartfony pojawią się do końca jesieni 2020 roku (ale nie we wrześniu). 

Teraz z nowymi informacjami w tej sprawie przychodzi "The New York Times". Amerykański dziennik donosi, że Apple już ma przynajmniej miesiąc opóźnienia w pracach nad iPhonem 12. Firma zazwyczaj stratuje bowiem z produkcją swoich nowych flagowców wcześniej, ale przyspiesza ją na początku lata, tak aby smartfony były gotowe już w sierpniu.

Tak ma wyglądać iPhone 12 Pro MaxTak ma wyglądać iPhone 12 Pro Max fot. screen z wideo / YouTube EverythingApplePro (feat. Max Weinbach)

Tym razem ma być inaczej. Według raportu produkcja ma ruszyć dopiero w lipcu i potrwać do września. Zwiększenie mocy produkcyjnych ma nastąpić z kolei miesiąc później. Przez trzy miesiące Amerykanie  zdążą jednak wyprodukować jedynie część egzemplarzy. Zwłaszcza, że iPhone 12 ma mieć zdecydowanie bardziej skomplikowaną konstrukcję.

Nie jest jasne w jakim stopniu wpłynie to na datę premiery nowych iPhone'ów, jednak możemy spodziewać się, że nie trafią one do sprzedaży we wrześniu po raz pierwszy od lat. Jak wynika z raportu, Apple może zatem zorganizować premierę zgodnie z planem - we wrześniu, jednak uruchomić sprzedaż z przynajmniej miesięcznym opóźnieniem. Równie prawdopodobne jest jednak przełożenie premiery na październik lub listopad. Taki scenariusz zgadzałby się zresztą ze wcześniejszymi doniesieniami Bloomberga.

Aż cztery nowe iPhone'y w tym roku

Zgodnie z plotkami krążącymi po sieci od miesięcy, Apple zdecyduje się w tym roku na zaprezentowanie aż czterech nowych flagowców. Będą to dwa iPhone'y 12, iPhone 12 Pro oraz iPhone 12 Max. Najsłabszy ze smartfonów ma dostać ekran o niewielkiej przekątnej 5,4 cala. Dwa kolejne będą wyposażone w zdecydowanie większe, 6,1-calowe wyświetlacze OLED. Największy z całej czwórki będzie iPhone 12 Pro Max, który ma zaoferować panel o przekątnej aż 6,7 cala.

Tak ma wyglądać iPhone 12 Pro MaxTak ma wyglądać iPhone 12 Pro Max fot. screen z wideo / YouTube EverythingApplePro (feat. Max Weinbach)

Wiadomo też, że o ile iPhone'y 12 dostaną jedynie podwójny aparat, o tyle wersje Pro mają być wyposażone w trzy aparaty i dodatkowy sensor LiDAR do mapowania przestrzeni w 3D. Zdaniem Bloomberga, Apple stawia duży nacisk na obsługę technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR), w czym wspomniany sensor zdecydowanie pomoże.

Największą zmianą względem poprzedników ma być jednak kompletne odświeżenie designu. Apple nie zmieniał go od lat. Teraz ma zdecydować się na znacznie bardziej kanciastą, elegancką konstrukcję z zupełnie płaskimi krawędziami. iPhone'y 12 mają pełnymi garściami czerpać ze wzornictwa iPada Pro z 2018 roku i nawiązywać wyglądem do... iPhone'a 5 z 2012 roku.

Czytaj też: Nowy iPhone SE już w sprzedaży. Gdzie kupimy go w Polsce i ile zapłacimy?

Więcej o: