Windows 10 May 2020 Update już dostępny do pobrania. Microsoft wprowadził sporo nowości

Microsoft długo zwlekał, ale doczekaliśmy się. Firma udostępniła właśnie aktualizację May 2020 Update. To kolejna duża paczka nowości dla komputerów z Windows 10. I tym razem wprowadzono wiele praktycznych zmian w najpopularniejszym systemie świata.
Zobacz wideo Największe wpadki Microsoftu

Microsoft co pół roku (na wiosnę i jesień) wypuszcza dużą aktualizację dla komputerów z Windows 10, która przynosi wiele nowości i poprawia wcześniej wykryte błędy. Prace nad dopracowaniem wydania Windows 10 May 2020 Update (oznaczone numerem 2004) trochę się jednak przeciągnęły. Pomimo że Microsoft pracował nad wydaniem uaktualnienia od kilkunastu miesięcy, wciąż poprawiał problemy w kolejnych wersjach.

Początkowo ostateczna (przekazana w kwietniu do testów) kompilacja miała zostać wydana w połowie maja, ale tak się nie stało. Producent Windowsa znalazł w aktualizacji poważny błąd, dlatego podjęto decyzję o przesunięciu May 2020 Update. Na szczęście z naprawą problemu szybko się uwinięto i system jeszcze raz przetestowano. 

Opóźniona aktualizacja majowa trafia na komputery

W czwartek Microsoft oficjalnie wypuścił majową aktualizację (niewiele brakowało, a wydanie May 2020 pojawiłoby się w czerwcu). Nowe wydanie było najdłużej testowanym w historii, co daje nadzieje, że tym razem obędzie się bez problemów.

Oczywiście aktualizacja do Windows 10 May 2020 nie trafi jednocześnie na wszystkie komputery, bo firma tradycyjnie wypuszcza aktualizacje falowo. U niektórych paczka nowości pojawi się jeszcze dziś, a inni będą musieli zaczekać kilka lub kilkanaście dni.

Aby sprawdzić dostępność najświeższego wydania okienek, należy udać się do zakładki Windows Update w ustawieniach systemu. Ostatnia wersja "Dziesiątki" jest też już dostępna do pobrania z poziomu programu Media Creation Tool (dla czystych instalacji Windowsa).

Windows 10 May 2020 Update wprowadza wiele zmian

Tym razem Microsoft skupił się przede wszystkim na dopracowaniu i ulepszeniu istniejących już funkcji niż wprowadzaniu kolejnych. Wśród najbardziej istotnych warto wymienić zupełnie nowy eksplorator plików, ulepszoną wyszukiwarkę systemową oraz zmiany w ustawieniach modułu Bluetooth. 

Kolejną istotną zmianą jest poprawiony sposób indeksowania plików w systemie, co powinno przełożyć się na szybszą pracę komputerów wyposażonych w powolne, "talerzowe" dyski HDD. Wprowadzono również możliwość czystej instalacji systemu przy wykorzystaniu danych z chmury, ulepszono bezpieczeństwo Windows Defendera oraz poprawiono szybkość działania... Linuksa jako drugiego systemu operacyjnego komputera. 

Microsoft dodał też funkcję wykonywania połączeń głosowych (ze swojego numery telefonu) zdalnie z poziomu komputera połączonego z komórką poprzez aplikację "Twój telefon". Poza tym firma odświeżyła interfejs i wprowadziła inne drobne zmiany w niektórych miejscach i aplikacjach systemu. Odseparowała również asystenta Cortanę od mechanizmu Windows Search i będzie oferowała go teraz jako osobną aplikację (wciąż brak języka polskiego).

Więcej o: