Astronauci NASA już czekają w kapsule Dragon. Relacja na żywo wystartowała

NASA wraz ze SpaceX przygotowują się właśnie do wystrzelenia kapsuły Dragon z dwójką amerykańskich astronautów na pokładzie. Całe wydarzenie można oglądać na żywo, dzięki transmisji udostępnionej przez NASA.

W sobotę wieczorem dwóch amerykańskich astronautów - Robert Behnken i Douglas Hurley - ma wznieść się w przestrzeń kosmiczną i dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po raz pierwszy od 9 lat z amerykańskiej ziemi. Również po raz pierwszy w historii za budowę rakiety i kapsuły, na pokładzie której polecą astronauci, odpowiada prywatne przedsiębiorstwo - SpaceX.

Rakieta Falcon 9 i umieszczony na jej szczycie załogowy statek kosmiczny Dragon stoją już na stanowisku 39A w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. Astronauci czekają wewnątrz kapsuły, a NASA sprawdza wszelkie systemy i przygotowuje się do tankowania rakiety.

NASA udostępniła transmisję na żywo, dzięki której zobaczyć możemy całe wydarzenie:

 

Start jest planowany na godz. 21:22 czasu polskiego, jednak czynnikiem decydującym będzie pogoda. NASA tłumaczy, że start musi odbyć się dokładnie o tej godzinie (co do minuty). Jeśli pogoda nie będzie sprzyjająca, start będzie musiał zostać przeniesiony na niedzielę. 

Na razie doniesienia z Florydy nie są zbyt pozytywne. Na przylądku Canaveral są przelotne deszcze, jednak NASA liczy, że o godzinie 21:22 pogoda umożliwi start rakiety.

Relację na żywo ze startu Falcona 9 i kapsuły Dragon z astronautami na pokładzie będziemy prowadzić również na Gazeta.pl.

Zobacz wideo Nowe, inne gwiezdne wojny? Rosja straci miliony, USA umocnią pozycję, a pomoże w tym Elon Musk [OKO NA ŚWIAT]
Więcej o: