Nowy Wielki Zderzacz Hadronów. CERN zatwierdził projekt warty 21 miliardów euro
Decyzję o planach budowy nowego zderzacza zatwierdzono jednogłośnie na spotkaniu Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) 19 czerwca. Przed naukowcami jednak długa droga. Aby wybudować następcę Wielkiego Zderzacza Hadronów potrzebne będą środki w wysokości 21 miliardów euro.
Budowa najwcześniej w 2038 roku
Naukowcy podkreślają, że decyzja Rady jest ważnym krokiem naprzód, aby przekonać europejskie państwa do podjęcia decyzji o budowie nowego zderzacza.
Naukowcy z CERN zakładają, że budowa może rozpocząć się dopiero w 2038 roku. Do tego czasu, będą pracować nad ulepszaniem maszyny, która jest aktualnie wykorzystywana.
Myślę, że to historyczny dzień dla CERN-u i fizyki cząstek elementarnych w Europie i na całym świecie
- powiedziała Fabiola Gianotti, dyrektorka generalna CERN-u po zatwierdzeniu decyzji.
21 miliardów euro na nowy zderzacz hadronów
Następca Wielkiego Zderzacza Hadronów ma również powstać w Szwajcarii, w pobliżu dotychczasowego akceleratora. Długość podziemnej rury do zderzania cząsteczek ma być niemal cztery razy większa od dotychczasowego 27-kilometrowego tunelu.
Nowa maszyna ma uzyskać zdolności do zderzania elektronów wraz z ich odpowiednikami antymaterii w połowie stulecia. Badania pomogą w zrozumieniu właściwości Bozonu Higgsa, a z czasem przerodzą się w możliwość zderzanie ze sobą protonów.
Decyzja Rady o budowie nowego zderzacza nie oznacza jeszcze, że projekt ostatecznie powstanie.
Aby plany budowy nowego zderzacza doszły do skutku, CERN musi zebrać niebotyczną kwotę 21 miliardów euro. Europejska Organizacja Badań Jądrowych finansowana jest ze składek swoich państw członkowskich (w tym Polski). To więc od ich hojności będzie zależała pomyślność projektu.
Niektórzy naukowcy zwracają uwagę, że plany budowy nowego zderzacza mogą być przedwczesne. Jednym z celów Wielkiego Zderzacza Hadronów było wykrycie Bozonu Higgsa, wysokie wydatki były więc uzasadnione konkretnym planem poszukiwań. W przypadku nowego zderzacza nie ma takich samych, prawdopodobnych teorii, co do istnienia nowej cząstki elementarnej.
Wielki Zderzacz Hadronów i Bozon Higgsa
Wielki Zderzacz Hadronów (Large Hadron Collider - LHC) to największy na świecie akcelerator cząstek elementarnych. Znajdujący się nieopodal Genewy w Szwajcarii gigant ma kształt koła, którego obręcz ciągnie się na 27 km. To spektakularne urządzenie, którego celem jest odkrywanie tajemnic świata kwantowego.
Dotychczas, największym osiągnięciem naukowców, pracujących z Wielkim Zderzaczem Hadronów było potwierdzenie istnienia tzw. Bozonu Higgsa, którego istnienie przewidział zdobywca nagrody nobla z dziedziny fizyki, Peter Higgs, jeszcze w latach 60-tych.
-
Europa przedłuża restrykcje: wydłużone lockdowny, godzina policyjna, zawieszone nabożeństwa
-
Rządowy pełnomocnik ds. szczepień: Pfizer zmienił zasady gry. Mamy odpowiedź koncernu
-
Minister Finansów z apelem do Polaków. "Wyciągajmy oszczędności i używajmy na konsumpcję i inwestycje"
-
Małe spięcie na linii Kanada-USA. Poszło o kontrowersyjny rurociąg. Biden zadzwonił do Trudeau
-
Parlament Europejski nie chce cyfrowych niewolników. "Nie" dla bycia online przez cały czas
- Miliard dolarów w loterii. Trzecia najwyższa wygrana w USA w historii padła w Michigan
- Bill Gates zaszczepił się przeciwko koronawirusowi. "Czuję się świetnie"
- Globalny zakaz broni jądrowej wszedł w życie. Ale nie podpisały go ani USA, ani Rosja
- Mi Watch Lite to najtańszy inteligentny zegarek od Xiaomi. Czy warto rozważyć jego zakup?
- Branża gastronomiczna się buntuje. "Nawet 20 tys. lokali wznowiło działalność"