Wiedźmin 3 wykorzystywany przez hakerów. Kaspersky ostrzega przed atakami

Hakerzy wykorzystują coraz częściej w swoich atakach gry wideo. W ten sposób wyłudzają dane logowania, a tylko między styczniem a kwietniem częstotliwość ataków wzrosła o kilkadziesiąt procent, informuje Kaspersky. Wśród najczęściej wykorzystywanych gier znalazł się Wiedźmin 3.

Hakerzy coraz częściej w swoich atakach phishingowych wykorzystują gry . W ten sposób mogą wyłudzać dane logowania, szczególnie że gry są oferowane często za darmo. Dzięki temu łatwiej przekonać graczy - liczących na kolejną bezpłatną zawartość - do podania swoich danych logowania na sfabrykowanej stronie. Gracze szukają też jednak innych rzeczy, dzięki którym skłonni są nieświadomie udostępnić swoje dane. 

W wielu przypadkach ataki związane z grami online nie są szczególnie wyrafinowane i to, czy się powiodą, zależy w dużej mierze od działań potencjalnej ofiary. Niestety ostatnich kilka miesięcy pokazało, że użytkownicy są bardzo podatni na ataki phishingowe oraz skłonni do klikania szkodliwych odnośników w kontekście gier - szczególnie gdy szukają ich tańszych wersji lub tzw. cheatów, które pomogą im łatwiej ukończyć rozgrywkę

- powiedziała Maria Namiestnikowa, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa w Kaspersky. Firma sprawdziła te dane w związku ze wzrostem zainteresowania grami wideo w czasie pandemii koronawirusa.

Zobacz wideo Nie tylko Wiedźmin 3 i CD Projekt. Polskie gry robią furorę na świecie [TOPtech]

Gry coraz chętniej wykorzystywane przez hakerów do wyłudzania danych

Z danych, jakie zebrał Kaspersky, wynika, że wzrost popularności gier przełożył się na wzrost liczby ataków hakerskich. Względem stycznia liczba blokowanych przekierowań wzrosła w kwietniu o 54 proc. Kliknięcie w  taki link sprawia, że na urządzenie mogły zostać pobrane narzędzia do kradzieży haseł, ransomware i koparki kryptowalut. W kwietniu wzrosła też liczba zablokowanych stron phishingowych z frazą "Steam".

Najczęściej wykorzystywaną grą przez cyberprzestępców był Minecraft, z którym powiązano 130 tysięcy. ataków online. Oprócz tego Kaspersky informuje, że atakujący często podszywali się pod takie marki jak Counter Strike: Global Offensive oraz Wiedźmin 3: Dziki Gon.

<<Reklama>> Saga o Wiedźminie dostępna jest w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: