FIFA. Nastolatek wydał 15 tys. zł na karty z piłkarzami. Brytyjska Izba Lordów twierdzi, że gra promuje hazard

Brytyjczyk opowiedział historię swojego uzależnienia od kupowania wirtualnych kart z piłkarzami w grze FIFA Ultimate Team. Wydał na nie oszczędności rodziny. Brytyjska Komisja ds. Hazardu twierdzi, że jeden z trybów w grze promuje hazard.

BBC opisuję historię Jonathana Peniketa, który wydał 3 tys. funtów na uzależnienie, jakim było kupowanie paczek z losowymi kartami z zawodnikami w trybie Ultimate Team w FIFIE. Komisja ds. Hazardu Izby Lordów (odpowiednik polskiego Senatu) alarmuje, że obecnie dostępna w grze formuła to promowanie hazardu.

Zobacz wideo Nowa generacja konsol - dlaczego warto na nie czekać?

FIFA. Brytyjczyk wydał 3 tys. funtów na paczki kart z piłkarzami. Opowiedział swoją historię, aby uchronić młodych ludzi 

Obecnie 21-letni Jonathan Peniket opowiada, jak stopniowe kupowanie paczek przeradzało się w poważne uzależnienie. Za punkt kulminacyjny uznał okres, gdy miał 17 lat, a jego matka zachorowała na raka. Jak sam mówi, kupował paczki, aby odreagować stres. - Wydawałem jednorazowo 30 funtów, 40 funtów, a później 50 funtów. Wpłacałem do gry 80 funtów cztery lub pięć razy w ciągu nocy. - opowiadał na antenie BBC młody Brytyjczyk. 

Uzależnienie sprawiło, że łącznie wydał 3 tys. funtów zebranych przez rodziców i dziadków na jego przyszłość. - Czuję się odpowiedzialny za to, co zrobiłem, bo to ja zdecydowałem o tym, by wydać te pieniądze. Moi rodzice załamali się, kiedy dowiedzieli się o wszystkim i przestudiowali wyciągi bankowe - dodał także. Jak tłumaczy Peniket, historię swojego uzależnienia odpowiedział po to, aby edukować młodych ludzi, którzy w przyszłości mogą żałować pieniędzy wydanych w ten sposób. 

FIFA Ultimate Team. Izba Lordów twierdzi, że kupowanie paczek można zakwalifikować jako hazard

Opcją kupowania paczek z kartami piłkarzy (kupując ją nie wiadomo, jakiego zawodnika się dostanie) zajęła się Komisja ds. Hazardu, która chce opcję znaną z trybu Ultimate Team zaklasyfikować jako „gry losowe” - zgodnie z brytyjską ustawą o grach hazardowych. Według niektórych członków izby wyższej tryb uczy młode osoby hazardu. 

Producent gry, EA Sports, zaprzeczył, aby jej jakikolwiek aspekt stanowił hazard. Dodał również, że w grę FIFA Ultimate Team można grać bez wydawania pieniędzy, a zakupy są całkowicie opcjonalne. Jak zauważył, wszystkie gry, w tym FIFA, mają opcję korzystania z kontroli rodzicielskiej zapewnianej przez platformy do gier w celu ograniczenia lub zakazu wydawania pieniędzy. 

Więcej o: