Microsoft pokazał gry na Xbox Series X: Halo Infinite, Stalker 2, nowa Forza i polski horror The Medium

Za nami kolejny z pokazów konsoli Xbox Series X. Tym razem o samym urządzeniu nie dowiedzieliśmy się praktycznie nic. Gwoździem programu były gry - zarówno te od Microsoft Games Studios, jak i zewnętrznych partnerów firmy z Redmond.
Zobacz wideo

Gry na wyłączność, czyli tzw. produkcje ekskluzywne, mogą okazać się kluczem do zwycięstwa w rywalizacji pomiędzy Xboksem Series X a PlayStation 5. Tak było w przypadku obecnej generacji konsol, w której niewątpliwym triumfatorem okazało się urządzenie Sony.

Aby uniknąć powtórki z rozrywki Microsoft zakasał więc rękawy i wziął się ostro do pracy. Firma z Redmond wydała miliony dolarów na zakup studiów deweloperskich, które mają zmniejszyć dystans dzielący platformę Xbox od PlayStation. Kolejne efekty ich pracy mieliśmy okazję zobaczyć podczas konferencji Xbox Games Showcase, która miała miejsce w czwartek.

 

W sumie Microsoft zaprezentował ponad 20 trailerów gier - zarówno ze stajni Microsoft Games Studios, jak od deweloperów zewnętrznych. Jeśli chodzi o pierwszą kategorię, to zobaczyliśmy oczywiście flagową produkcje Xboksa, czyli Halo Infinite. Studio 343 Industries po raz pierwszy pochwaliło się nieco dłuższym fragmentem rozgrywki. Wygląda to nieźle, ale nie powalająco.

 

Inną ciekawą zapowiedzią jest powrót kultowej serii Fable. Podczas Xbox Games Showcase zobaczyliśmy jedynie krótki zwiastun CGI. Za produkcję odpowiada studio Playground Games, czyli twórcy m.in. Forza Horizon. Microsoft nie poinformował o dacie premiery.

 
 

Kolejne tytuły, na które warto zwrócić uwagę to State Of Decay 3 (tytuł z gatunku survival, który rzuca nas do świata opanowanego przez zombie), nowa Forza Motorsport, Everwild - piękna i osadzona w baśniowym świecie produkcja, za którą odpowiada studio Rare, a także Tell Me Why - kolejna gra Dontnod Sutiods, czyli twórców popularnej serii Life is Strange.

 
 

Obsidian Entertainment, czyli kolejny deweloper, który od jakiegoś czasu znajduje się w rękach Microsoftu, pracuje na dwoma grami. Grounded to produkcja, która dość nietypowo podchodzi do gatunku survival. Z kolei Avowed to zupełnie nowy pierwszoosobowy fantasy RPG. Oprócz tego, Obsidian przygotowuje fabularny dodatek do ciepło przyjętego The Outer Worlds.

 
 

Nowy Stalker i polski horror The Medium

Microsoft pokazał również szereg tytułów od partnerów zewnętrznych, które otrzymały czasową ekskluzywność na platformę Xbox. Stalker 2 od ukraińskiego studia GSC Game World po raz kolejny przeniesie nas do Czarnobyla, a Warhammer: Darktide postawi na tryb wieloosobowy.

 

Nie zabrakło również polskiego akcentu. Krakowskie studio Bloober Team pracuje nad horrorem The Medium, który przeniesie nas do świata rodem z obrazów Zdzisława Beksińskiego. W grze będziemy przenosić się pomiędzy dwoma równoległymi wymiarami.

Oto pozostałe gry, które zobaczyliśmy podczas Xbox Games Showcase:

  • As Dusk Falls
  • CrossfireX
  • Destiny 2: Beyond Lights
  • Tetris Effect Connected
  • Psychonauts 2
  • Senua’s Saga: Hellblade II
  • The Gunk

Konferencja Microsoftu spotkała się z mieszanym reakcjami graczy. Sporo z zaprezentowanych tytułów zapowiada się bardzo interesująco. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że brakuje tu "system sellera", który sprawi, że gracze pierwszego dnia po premierze rzucą się do sklepów, aby kupić nową konsolę Microsoftu. Za taki tytuł można byłoby uznać Halo Infinite, ale warto pamiętać, że choć ta seria ma wierne grono fanów - to może ono okazać się zbyt wąskie.