Surface Book 3 to sprzęt, którego raczej nie potrzebuję, ale i tak o nim marzę [TEST]

Surface Book 3 to bez wątpienia jedno z najbardziej oryginalnych urządzeń przenośnych na rynku. Hybryda laptopa i tabletu od Microsoftu zachwyca designem i możliwościami. Cena może jednak okazać się gorzką pigułką do przełknięcia.

Dwa lata temu miałem okazję testować Surface Book 2, czyli drugą generację hybrydy Microsoftu. Teraz w moje ręce trafił Surface Book 3, który dysponuje jeszcze lepszym ekranem i znacznie potężniejszą specyfikacją. Poza tym, to wciąż jedno z najoryginalniejszych urządzeń przenośnych na rynku. I to z co najmniej kilku powodów.

embed

Surface Book 3 - WYGLĄD

Na pierwszy rzut Surface Book 3 wygląda jak klasyczny laptop. Wszystko zmienia się jednak, gdy przyjrzymy się z bliska jego nietypowemu zawiasowi. Microsoft ukrył w nim specjalny mechanizm, który pozwala odłączyć ekran od stacji bazowej i korzystać z urządzenia w trybie tabletu. W tym celu wystarczy wcisnąć przycisk na klawiaturze i odczekać ok. 1,5 sekundy.

Oczywiście firma z Redmond posiada w ofercie inne komputery z odłączaną klawiaturą. Te różnią się jednak od Surface Book 3 w zasadniczy sposób. W przypadku testowanego urządzenia w podstawce (poza samą klawiaturą) ukryto również dodatkowy układ graficzny oraz drugi akumulator. To z kolei oznacza, że Surface Book 3 jest znacznie potężniejszym sprzętem od większości hybryd dostępnych dziś na rynku, o czym za chwilę napiszę nieco więcej.

embed

Surface Book 3 został wykonany ze stopu magnezu, który jest materiałem zarówno lżejszym jak i bardziej wytrzymałym od aluminium. Poszczególne elementy zostały dobrze spasowane. Nic tu nie trzeszczy i nie zgrzyta, a sam laptop robi dobre pierwsze wrażenie.

Tak, jak już wspomniałem nietypowy "ślimakowy" zawias pełni w urządzeniu ważną rolę. Ten sam zawias sprawia jednak również, że komputer Microsoftu nie należy do najsmuklejszych laptopów na rynku. Gdy zamkniemy naszego Surface'a, to między klawiaturą a wyświetlaczem pojawia się sporo pustej przestrzeni, przez co urządzenie sprawia wrażenie nieco "otyłego". Surface Book 3 jest również - porównując go z ultrabookami - dość ciężki, bo waży ponad 1,9 kg.

Komputer został wyposażony w dwa porty USB-A (3.1), jeden port USB-C, złącze słuchawkowe, dwa porty Surface Connect oraz czytnik kart pamięci SDXC. Nie znajdziemy tu natomiast ani złącza HDMI, ani też portu Thunderbolt 3, co może okazać się problematyczne w sytuacji, gdy do urządzenia chcielibyśmy podłączyć dodatkowy ekran zewnętrzny. 

Surface Book 3 - EKRAN

Ekran jest mocną stroną większości urządzeń z serii Surface. Nie inaczej jest w przypadku Book 3. Testowany model został wyposażony w 15-calowy wyświetlacz PixelSense o rozdzielczości 3240x2160. Jest to ekran dotykowy, który charakteryzuje się nietypowymi proporcjami 3:2. 

Po obydwu stronach ekranu Microsoft umieścił głośniki, które obsługują standard Dolby Atmos. Z kolei nad ekranem znajdują się dwa mikrofony oraz niewielka kamerka do wideorozmów, jak również do odblokowywania komputera (funkcja Microsoft Hello)

Ekran PixelSense po prostu zachwyca. Charakteryzuje się świetnym kontrastem, dobrymi kątami widzenia oraz bardziej niż przyzwoitą reprodukcją kolorów. Jedyne do czego mógłbym się przyczepić to brak wsparcia dla standardu HDR, co przydałoby się w sprzęcie tej klasy.

No dobrze, pokręcę jeszcze trochę nosem. Ramki okalające wyświetlacz są wciąż nieco za grube. Surface Book 3 wypada pod tym względem słabo, gdy porówna się go z flagowymi laptopami takich firm jak Dell (seria XPS) czy też HP (seria Spectre).

embed

Surface Book 3 - WYDAJNOŚĆ

Surface Book 3 jest nie tyle laptopem, co przenośną stacją roboczą. Microsoft zastosował w nim podzespoły, które pozwalają na bezproblemową pracę z takimi aplikacjami jak Adobe Premiere Pro, Lightroom czy Audition,, jak i wieloma innymi wymagającymi edytorami.

Testowana przeze mnie konfiguracja została wyposażona w układ Intel i7-1065G7, wspomagany przez 16 GB RAM, ale możemy zdecydować się również na droższy wariant z 32 GB RAM. Do dyspozycji mamy też 256 GB, 512 GB bądź 1 TB pamięci PCIe SSD na dane użytkownika.

Tak jak wspomniałem wcześniej, dzięki nietypowej konstrukcji Surface Book 3 dysponuje dwoma układami graficznymi. Pod ekranem znajdziemy standardowy moduł Iris Plus Graphics. Z kolei w stacji bazowej umieszczono dedykowaną grafikę NVIDIA GeForce GTX 1160 Ti.

embed

Podczas testów urządzenia w benchmarkach uzyskałem następujące wyniki:

  • Geekbench 5 (Single-Core Score) - 1192;
  • Geekbench 5 (Multi-Core Score) - 4582;
  • PCMark 10 - 4279.

Surface Book 3 okazał się piekielnie wydajnym urządzeniem, a do tego - w przeciwieństwie do swojego poprzednika - sprawdzi się również jako przenośna konsola do gier. Na testowanym urządzeniu uruchomiłem m.in. takie tytuły jak Forza Horizon czy Rise of The Tomb Raider. W rozdzielczości FullHD bez problemu uzyskałem płynność na poziomie 50-60 klatek na sekundę.

Warto pamiętać, że w momencie, gdy Surface Book 3 zostanie obciążony aplikacjami, które są wymagające graficznie, to jego kultura pracy spadnie. Mam tu na myśli dość głośne wentylatory, jak i nagrzewanie się urządzenia. Jeszcze raz jednak dodam, że dzieje się to tylko w absolutnie ekstremalnych sytuacjach, gdy dedykowana grafika GTX 1160 Ti ma wyjątkowo dużo pracy.

embed

Surface Book 3 - KLAWIATURA, RYSIK i BATERIA

Surface Book 3 dysponuje bardzo wygodną klawiaturą, która charakteryzuje się głębokim (jak na urządzenie przenośne) skokiem na poziomie 1,55 mm. Rozstaw klawiszy jest tu odpowiedni, a klawiatura przez cały czas dobrze leży pod palcami. Book 3 bije tu na głowę wszystkie inne urządzenia z rodziny Surface, włączając w to nawet nowe modele Surface Laptop 3.

Nieco gorzej wypada niestety gładzik, który wciąż ustępuje "macbookowej" konkurencji. Dla mnie wyznacznikiem dobrego touchpada jest sytuacja, gdy nie mam najmniejszej ochoty podłączać do laptopa myszki. Niestety podczas korzystania z Surface Book 3 kilkakrotnie poczułem potrzebę skorzystania z bardziej precyzyjnego nawigatora.

embed

Tak jak wspomniałem, Surface Book 3 został wyposażony w dwa akumulatory. Microsoft twierdzi, że pozwalają one nawet na 17,5 godzin pracy na jednym ładowaniu urządzenia. Oczywiście to gruba przesada. Podczas testów komputer rozładowywał się zazwyczaj po ok 8-9 godzinach, co i tak jest wynikiem dobrym, choć mającym niewiele wspólnego z opowieściami producenta. 

Czas pracy na jednym ładowaniu znacząco spada w momencie, gdy intensywnie korzystamy z aplikacji wykorzystujących grafikę GeForce'a. Chodzi tu przede wszystkim o gry. I tak w czasie szaleńczej jazdy w Forza Horizon Surface Book 3 rozładował po zaledwie 2 godzinach.

embed

Surface Book 3 - PODSUMOWANIE.

Surface Book 3 to sprzęt, dla którego trudno znaleźć jakikolwiek punkt odniesienia. To urządzenie praktycznie pozbawione konkurencji. Oczywiście bez problemy znajdę ultrabooki Della i HP, które swoją wydajnością będą biły Surface'a na głowę. Żaden z nich nie zagwarantuje mi jednak tej mobilności, którą - dzięki swojej nietypowej konstrukcji - charakteryzuje się hybryda Microsoftu.

Niestety za ową mobilność trzeba sporo zapłacić. Testowana przeze mnie konfiguracja w sklepie Microsoftu kosztuje 11,3 tys. złotych. To sporo, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Surface Book 3 dysponuje praktycznie bezkonkurencyjnym wyświetlaczem PixelSense.