Nvidia prezentuje nowe karty graficzne. Zapowiada największy skok technologiczny w historii rodziny GeForce

Nvidia zaprezentowała właśnie karty graficzne GeForce RTX z nowej serii 30. Dzięki wprowadzeniu nowej architektury Ampere wydajność układów wzrosła dwukrotnie względem poprzedniej generacji. Firma mówi o największym skoku technologicznym w historii rodziny GeForce.
Zobacz wideo Kultowe gry retro. Czy Wam też spędzały sen z powiek?

Nvidia zaprezentowała we wtorek kolejną generację kart graficznych GeForce RTX. Światło dziennie ujrzały trzy modele (GeForce RTX 3090, 3080 i 3070), które zdaniem producenta wprowadzają największy skok technologiczny w historii rodziny GeForce.

GeForce RTX i nowa architektura Ampere

Tegoroczne karty graficzne amerykańskiego producenta zostały bowiem oparte na zupełnie nowej architekturze Nvidia Ampere i zostały wykonane w procesie litograficznym Samsung 8N. Zmiana ta ma zapewnić dwa razy wyższą wydajności i o 1,9 raza większą sprawność energetyczną w porównaniu z wypuszczoną w 2018 roku poprzednią generacją kart opartych na architekturze Turing. Tegoroczna edycja wykorzystuje drugą generację platformy dla gier Nvidia RTX.

Dzisiejsza premiera kart graficznych NVIDIA Ampere to ogromny krok naprzód. Dzięki ogromnej pracy naszych inżynierów, karty GeForce RTX z serii 30 stanowią największy skok technologiczny w historii. Platforma NVIDIA RTX oferuje programistom tworzącym zupełnie nowe światy programowane cieniowanie, ray tracing oraz sztuczną inteligencję. Za dwadzieścia lat spojrzymy wstecz i uświadomimy sobie, że przyszłość gier zaczęła się teraz

- powiedział Jensen Huang, założyciel i dyrektor generalny firmy cytowany w komunikacie.

Największy skok wydajności osiągnięto w przypadku modelu GeForce RTX 3080. Karta jest o 100 proc. wydajniejsza od poprzednika - RTX 2080. Zdaniem producenta może generować w grach stałe 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 4K. Udało się to osiągnąć m.in. dzięki wsparciu 10 GB szybkiej pamięci GDDR6X działającej z przepustowością 19 Gb/s.

Nieco mniejszy, bo 60-procentowy wzrost wydajności względem swojego bezpośredniego poprzednika osiągnięto w przypadku drugiej z kart - GeForce RTX 3070.  Karta została wyposażona w pamięć o pojemności 8 GB (GDDR6) i ma być najlepszym rozwiązaniem dla gier działających w rozdzielczościach 4K oraz 1440p (w przypadku 4K możemy jednak liczyć na niższy frame rate).

 

Flagowy model Nvidii to GeForce RTX 3090. Karta została wyposażona 24 GB pamięci GDDR6X i ma poradzić sobie z "najtrudniejszymi algorytmami sztucznej inteligencji i najbardziej obciążającymi zadaniami". Jak deklaruje Nvidia, RTX 3090 jest o 50 proc. wydajniejsza od modelu Titan RTX - obecnie najszybszej karty graficznej w komputerach PC, która w wielu topowych grach pozwala na osiągnięcie 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 8K.

W GeForce RTX 3090 powiększono chłodzenie (względem Titan RTX), co pozwoliło na "nawet 10 razy" cichszą pracę i utrzymanie procesora graficznego w temperaturze niższej o ok. 30 stopni Celsjusza.

Wszystkie trzy karty zostały wyposażone w jednolity, dwuwentylatorowy układ chłodzenia, który ma pozwolić na lepszy przepływ powietrza, wspierają standard HDMI 2.1 oraz dostały obsługę kodeka AV1. Będą dostępne w wersji z domyślnym taktowaniem, jak i fabrycznie podkręcone przez dostawców.

Ich ceny prezentują się następująco:

  • GeForce RTX 3070 (od października) - od 2359 zł
  • GeForce RTX 3080 (od 17 września) - od 3279 zł
  • GeForce RTX 3090 (od 24 września) - 7029 zł
Więcej o: