Allegro wchodzi na giełdę! To może być największy debiut w historii GPW

To już oficjalne. Allegro, największa polska platforma e-commerce, wchodzi na giełdę. W poniedziałek poinformował o tym prezes spółki Francois Nuyts. Eksperci prognozują, że IPO Allegro może być największym debiutem w historii warszawskiego parkietu.

O planowanej ofercie publicznej Allegro w branży mówiło się już od miesięcy. Teraz mamy jednak oficjalne potwierdzenie. Firma ogłosiła swoje plany w komunikacie i zaprosiła zainteresowanych na konferencję prasową, która odbędzie się w poniedziałek przed południem. 

Mam przyjemność poinformować Państwa o zamiarze wejścia Allegro na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Allegro jest spółką, która odniosła wyjątkowy sukces, przekształcając się na przestrzeni 20 lat z lokalnego startupu w gracza europejskiego formatu na rynku e-commerce.

- poinformował Francois Nuyts, prezes Allegro.

Zobacz wideo Windows Vista, Zune czy Millenium Edition? Oto największe wpadki Microsoftu [TOPtech]

Allegro tłumaczy, ze oferta publiczna stanowi kolejny naturalny i istotny etap rozwoju firmy. Emisja akcji ma jej pomóc m.in. w spłacie części zadłużenia i w zwiększeniu rozpoznawalności marki.

Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować inwestorom instytucjonalnym i detalicznym akcje naszej spółki. Pragniemy ponadto, by każdy z naszych pracowników również stał się współwłaścicielem Allegro.

- podkreślił  Francois Nuyts,

Największy debiut w historii GPW?

Jeszcze zanim Allegro ogłosiło swoje plany eksperci prognozowali, że ewentualne IPO polskiego giganta e-commerce może być największym debiutem w historii warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

W opublikowanym komunikacie spółka poinformowała, że w ramach IPO, czyli pierwszej oferty publicznej zamierza pozyskać ok. 1 mld złotych. Do tego dojdą również środki ze sprzedaży akcji przez obecnych funkcjonariuszy, w tym fundusze private equity.

Z informacji dziennika "Financial Times" wynika, że właściciele platformy Allegro, czyli fundusze Cinven, Permira i Mid Europa Partners, mogą celować w wycenę na poziomie od 10 do 12 mld euro (44,5 do 53,4 mld złotych).  Przy takiej wycenie Allegro z miejsca stałoby się największą spółką notowaną na warszawskim parkiecie. 

Obecnie numerem jeden na GPW jest spółka CD Projekt RED. Kapitalizacja rynkowa polskiego producenta gier w tym roku przekroczyła 41 mld złotych. 

Więcej o: